Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi

Za nami Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, podczas którego młodzi naukowcy walczyli o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Akredytacje do kolejnego etapu otrzymało 7 projektów. Ich autorzy pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni. Wydarzenie odbyło się 24 majaw łódzkim Bionanoparku.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat, która promuje i wspiera najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzami Bionanopark oraz Urząd Miasta Łodzi.

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, że mogę uczestniczyć w takiej wspaniałej inicjatywie. Myślę, że Festiwal E(x)plory jest kluczowym wydarzeniem w środowisku początkujących naukowców. Jestem pełna uznania dla wszystkich projektów i wszystkich młodych badaczy, którzy wzięli udział w konkursie – mówi przewodnicząca Jury, Magdalena Mikołajczyk-Chmiela z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Do tegorocznego regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory zakwalifikowały się 32 projekty. Natomiast 7 otrzymało akredytację do finału:

 

  • Sylwia Umińska, Dawid Parol „Wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolniczym”
  • Alexander Pastuszyński „Czy kwas kawoiloizocytynowy izolowany z liści D. glomerata może wspomóc leczenie cukrzycy”
  • Piotr Walczak „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”
  • Krzysztof Piotrowski „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”
  • Jan Gradoń „Chemiluminescencja luminolu aktywowana wybielaczami. Badanie zmian poświaty w czasie”
  • Liliana Jęziorska, Stanisław Szleszkowski „Badanie synergizmu ekstraktu z czosnku (Allium sativum L.) i cebuli (Allium cepa L.) z nanocząstkami srebra uzyskiwanymi na drodze biosyntezy jako potencjalnego terapeutyka dla E.coli, S.aureus, i C. albicans”
  • Marcel Kijanka, Kacper Kiedos i Pawła Klecha "Komunikator Lorma”

Udział w samym Festiwalu jest dla nas wyróżnieniem. Mogłyśmy nawiązać ciekawe znajomości i podzielić się doświadczeniem, a także zdobyć cenne rady od starszych specjalistów – opowiada Marta Kamińska z Rybnika, uczestniczka konkursu.

Nagrody specjalne przyznali także Bionanopark - dla Piotra Walczaka za "Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M oraz Urząd Miasta Łodzi dla Marcela Kijanki, Kacpra Kiedosa i Pawła Klechy za "Komunikator Lorma".

Finał Konkursu Naukowego E(x)ploryodbędzie się w dniach 23-25 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS S.A. wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich. Partnerami wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Polfarmex S.A. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A., a partnerami strategicznymi Miasto Gdynia, PPNT Gdynia oraz Polpharma.

Gospodarzami Festiwalu są Bionanopark oraz Urząd Miasta Łodzi. Partnerami Festiwalu są Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Polfarmex S.A.