Program mentorski 2022

Program Mentorski Explory skierowany do młodych talentów naukowych, wynalazców i innowatorów w wieku 13-20 lat. Założeniem Programu jest wsparcie w rozwijaniu pomysłów na projekty naukowe i techniczne poprzez indywidualną współpracę z laureatami poprzednich edycji Konkursu Explory oraz udział w webinariach i spotkaniach tematycznych.

Uczestnicy Programu Mentorskiego Explory 2022 podzielony będzie na 4 fazy.

FAZY 1 – 3 będą miały formę 6-tygodniowych cykli, w ramach których odbędzie się webinarium tematyczne oraz konsultacje z 4 mentorami odpowiedzialnymi za realizację danej fazy.

Każdy z zespołów będzie miał 2 h indywidualnych konsultacji z 1 z 4 mentorów w danym temacie.
W sumie każdy zespół będzie mógł wziąć udział w:
- 3 webinariach tematycznych (fazy 1-3)
- 3 spotkaniach dot. Tematów okołobiznesowych (faza 4)
- 6 h konsultacji indywidualnych w każdej fazie (fazy 1-3)
- 2 h spotkań z własnym mentorem oraz swobodna możliwość konsultacji (fazy 1-4)
- Demo day (prezentacja projektów, nagroda 1000 zł za najlepszą prezentację)
- 2 spotkań sieciująco organizacyjnych (kick off na początku i ewaluacja na końcu)
 
W FAZIE 4 przewidujemy 2-3 spotkania z przedstawicielami biznesu oraz 1 webinarium i konsultacje z 4 mentorami, którzy pomogą poszukać uczestnikom pomysłów na projekty.
 
Harmonogram:
1.09-23.09.2022 – nabór uczestników
30.09.2022 – ogłoszenie wyników naboru
3.10.2022 – Kick off meeting – spotkanie dla zakwalifikowanych uczestników
koniec marca 2023 – spotkanie ewaluacyjne

Mentorzy

Michał Ratajczak

Specjalista ds. zarządzania projektami opakowaniowymi i przepakowaniowymi w Nestle. Członek stowarzyszenia Polskich wynalazców i racjonalizatorów. Innowator i popularyzator nauki. W liceum realizował projekt, badania wpływu barwy światła na pracę i wydajność użytkowników oraz tworzy autorski system oświetlenia- “Kandelka”. Część projektu realizowana była przy współpracy z Akademią Morską w Gdyni. Elementy projektu zostały zgłoszone jako wynalazek do urzędu Patentowego. Laureat konkursu prac młodych naukowców, E(x)plory, krajowego konkursu EUCYS i konkursu młody innowator. Uczestnik kilku międzynarodowych wystaw wynalazków, między innymi w Brukseli, Warszawie, Targi IMM- New Talents w Kolonii. Obecnie realizuje projekt szybkiego prototypowania i tworzenia części zamiennych maszyn przemysłowych przy wykorzystaniu metod przyrostowych. W swojej pracy korzystał z mentoringu firmy PwC. Współpracował również z firmą PwC w dziale wsparcia projektów i zarządzania projektami. Prowadzi warsztaty, prelekcje związane ze światłem, techniką i popularyzacją nowych technologii i nauk technicznych. Obecnie pracuje na nad projektami sustainable w opakowaniach i transporcie.

 

Martyna Łuszczek

Martyna to tegoroczna maturzystka, naukowczyni z duszą społecznika, zafascynowana światem IT. Laureatka konkursu E(x)plory 2021. Wyróżniona przez fundację Perspektywy w rankingu TOP100 Women in AI 2022. Na co dzień prowadzi badania związane z ochroną środowiska.

Szymon Gaca

Student technologii chemicznej na Politechnice Poznańskiej. Dzięki prowadzonym badaniom z zakresu fizjologii roślin został laureatem Konkursu Naukowego E(x)plory 2017 i reprezentował Polskę podczas MILSET Milset Expo-Sciences Europe 2018. W swojej pracy inżynierskiej poruszał tematy z zakresu chemii organicznej oraz analitycznej. Obecnie zajmuje się inżynierią materiałową oraz chemią polimerów. W minionych edycjach programu mentorskiego pomagał uczestnikom w planowaniu badań, poszukiwaniu źródeł oraz przygotowaniu biznesplanów.

 

Nina Cielica

 

Studentka fizyki na University of Groningen. Autorka projektu "Huragan w filiżance- ruch trochoidalny i efekty niestabilności w trakcie dyfuzji", który przyniósł jej kilka nagród:
-1. miejsce w konkursie Explory 2021,
-tytuł finalistki Regeneron ISEF,
-trzecia nagroda GYSTB,
-srebro INTOC Global,
-wyróżnienie Genius Olympiad,
-srebrny medal, Best Woman Inventor Award oraz International Special Award (OCIIP) w konkursie iCAN.
Projekt ten w znacznym stopniu przyczynił się też do znalezienia się w gronie 50. finalistów Global Student Prize.
 
Julia Kosińska
 
 
Studentka inżynierii materiałowej, współtwórczyni reaktora przepływowego służącego do oczyszczania wody z nieczystości organicznych, takich jak leki ich pozostałości . Zwyciężczyni konkursu 25 under 25 magazynu „Forbes” oraz warszawskiego biura McKinsey & Company w kategorii Zrównoważony rozwój i klimat oraz wielu konkursów naukowych m.in. kilku nagród specjalnych E(x)plory. Pasjonatka nauk przyrodniczych i technicznych z naciskiem na chemię oraz nauki o materiałach. Działaczka w Samorządzie Studenckim Politechniki Warszawskiej oraz Koła Naukowego "Wakans".
 
Mateusz Malikowski
 
Student inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Pierwsze naukowe kroki stawiał razem z E(x)plory. Zapalony konkursowicz, działacz w Samorządzie Studenckim
 
Tomasz Grzywa


Naukowiec, pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz student ostatniego roku kierunku lekarskiego. W wieku 23 lat jako najmłodsza osoba w Polsce oraz czwarta przed ukończeniem studiów obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk medycznych. Pracę naukową rozpoczął już na początku liceum, a obecnie swoim dorobkiem naukowym wyprzedza dużo starszych kolegów. Jest laureatem najbardziej prestiżowych stypendiów dla młodych naukowców, m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W 2022 roku magazyn Forbes umieścił go na liście „25 under 25” jako jedną z „25 wybitnych i nieprzeciętnych osób przed 25. rokiem życia, które w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa”.
 
Maciej Solnicki 
 
 
Student czwartego roku fizyki chemicznej na uniwersytecie edynburskim. Prowadził projekt z zakresu elektrochemii, pracując nad katalizatorami redukcji tlenu. Został laureatem konkursu explory 2017 i MEF Research Projects Contest 2018 oraz zajął 4 miejsce na konkursie Intel ISEF. Brał udział w kilku konferencjach naukowych m.in. ISYF 2018 w Singapurze.
 
Igor Kaczmarczyk
 
Igor Kaczmarczyk - doktorant w Grupie Badawczej Maxa Plancka w MCB w Krakowie, absolwent Instytutu Weizmana w Izraelu. Laureat i finalista wielu konkursów naukowych, m.in. Explory (2014, 2015, 2016), EUCYS (2016), Złoty Medal Chemii (2019). Współpracował z laureatką Nagrody Nobla z chemii, Prof. Adą Yonath. Jest współodkrywcą nowej rodziny receptorów światła, która w 2022 roku została opisana w czasopiśmie Nature Structural and Molecular Biology. Aktualnie pracuje nad strukturami enzymów modyfikujących RNA. W 2022 roku znalazł się na liście 25under25 magazynu Forbes w kategorii Nauka.
 
Anna Skierska
 
Anna Skierska- studentka Environmental Sciences na Wageningen University & Research w Holandii, naukowczyni, pasjonatka nauki i innowacji. Związana od kilku lat ze zrównoważonym rozwojem. Trzykrotna laureatka Konkursu Naukowego E(x)plory oraz IV miejsca w kategorii Energia: Fizyka na Intel ISEF. Jej projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, którego celem jest stworzenie taniego i łatwego w budowie ogniwa słonecznego otrzymał I nagrodę główną w Konkursie Naukowym E(x)plory w 2019 roku. W ramach programu Explory prowadzi cykl spotkań #EksplorujzAnią na Instagramie. W 2022 roku ukończyła Sustainable Management Program na International Business Management Institute ( IBMI). Jest jedną z bohaterek książki dziennikarki edukacyjnej Justyny Sucheckiej-Jadczak „Young power – 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat”. W 2022 roku została umieszczona na liście magazynu Forbes "25 under 25" w kategorii zrównoważony rozwój i klimat za swoją działalność naukową.
 
 
 
 
 
 
Koordynatorka Programu
Alicja Skora
tel: 530669796
e-mail: a.skora@fzt.org.pl