Program Mentorski 2020
Program Mentorski E(x)plory skierowany jest do młodych talentów naukowych, wynalazców i innowatorów w wieku 13-20 lat. Założeniem Programu jest wsparcie w rozwijaniu pomysłów na projekty naukowe i techniczne poprzez indywidualną współpracę z laureatami poprzednich edycji Konkursu Naukowego E(x)plory oraz udział w webinariach i spotkaniach tematycznych.
W ramach programu beneficjenci programu mogą skorzystać ze wsparcia w postaci:
- 10 godzin konsultacji indywidualnych z mentorami
- udziału w 3 webinariach tematycznych („Jak prowadzić badania naukowe”, „Jak skutecznie prezentować projekt naukowy”, „Ochrona własności intelektualnej”)
- udziału w spotkaniu informacyjnym oraz spotkaniu podsumowującym program
Pierwsza edycja Programu Mentorskiego w tej formie odbyła się w 2020 roku. W realizację Programu zaangażowanych było 6 laureatów minionych edycji Konkursu Naukowego E(x)plory, którzy przyjęli w projekcie funkcję mentorów:
Anna Aldona Skierska – absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Trzykrotna laureatka Konkursu Naukowego E(x)plory. Jej projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, którego celem jest stworzenie taniego i łatwego w budowie ogniwa słonecznego otrzymał I nagrodę główną w Konkursie Naukowym E(x)plory w 2019 roku.
Michał Ratajczak - Student mechaniki i projektowania maszyn na Politechnice Warszawskiej. Członek stowarzyszenia Polskich wynalazców i racjonalizatorów. Innowator i popularyzator nauki. Od 2015 roku realizuje projekt, badania wpływu barwy światła na pracę i wydajność użytkowników oraz tworzy autorski system oświetlenia- “Kandelka”. Część projektu realizowana była przy współpracy z Akademią Morską w Gdyni. Elementy projektu zostały zgłoszone jako wynalazek do urzędu Patentowego Laureat konkursu prac młodych naukowców E(x)plory, krajowego konkursu EUCYS i konkursu młody innowator. Uczestnik kilku międzynarodowych wystaw wynalazków między innymi w Brukseli, Warszawie,Targi IMM- New Talents w Kolonii. Obecnie realizuje projekt szybkiego prototypowania i tworzenia części zamiennych maszyn przemysłowych przy wykorzystaniu metod przyrostowych. W swojej pracy korzystał z mentoringu firmy PwC. Współpracował również z firmą PwC w dziale wsparcia projektów. Członek zarządu koła naukowego konstruktor, z którym opracowuje nowe zastosowania i podejścia w druku 3D. Prowadzi warsztaty, prelekcje związane ze światłem, techniką i popularyzacją nowych technologii i nauk technicznych.
Igor Kaczmarczyk - młody naukowiec, reprezentował Polskę w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w Brukseli w 2016 roku, trzykrotny laureat Konkursu Naukowego Explory (2014,2015,2016). Po ukończeniu studiów licencjackich z biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozpoczął studia magisterskie w Departamencie Biologii Strukturalnej Instytutu Weizmanna w Izraelu. Jego praca licencjacka, zrealizowana pod opieką Dr Sebastiana Glatta w Laboratorium Maxa Plancka w Małopolskim Centrum Biotechnologii została wyróżniona w Konkursie "Złoty Medal Chemii" w 2019r. Równolegle do studiów prowadzi startup, w którym rozwija autorski projekt dotyczący badania bakteriobójczych właściwości ekstraktów z bursztynu bałtyckiego. Prace te zostały nagrodzone główną nagrodą w Konkursie Gdyński Biznesplan.
Piotr Lazarek - uczeń londyńskiej szkoły średniej Dulwich College oraz absolwent polskiego liceum ogólnokształcącego FILOMATA. Od ponad trzech lat rozwija swoje projekty naukowe w dziedzinie inżynierii środowiskowej. Dotychczas największymi przedsięwzięciami Piotra były:
1) Prototyp Autonomicznego Pojazdu do Prewencyjnej Analizy Stanu Gleby na Polach Uprawnych (ALISA)
2) System Zarządzania Energią w Układach Zasilania Samolotów na Panele Słoneczne
Piotr jest zdobywcą wieluprestiżowych nagród, takich jak:
- Pierwsze miejsce w kategorii inżynierii środowiskowej na „Intel International Science and Engineering Fair”
- Nagroda specjalna Międzynarodowej Rady ds. Inżynierii Systemów
- Pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie projektów naukowych „E(x)plory”
- Drugie miejsce w ogólnobrytyjskim konkursie naukowym „the Big Bang Competition”
- Nagroda specjalna „Young Scientific Instrument Maker Award”
- Drugie miejsce w polskiej edycji „European Union Contest for Young Scientists”
Piotr w ciągu ostatnich 3 lat został wyróżniony Stypendium Ministra Edukacji Narodowej oraz dwukrotnie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jego planem na przyszłość a zarazem największym marzeniem jest studiowanie na kierunku elektronicznym oraz założenie dobrze prosperującej firmy technologicznej w Polsce.
Szymon Kanikowski - Urodzony 18 października 1998r. w Poznaniu. Student kierunku analityka medyczna Uniwersytety Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pasjonat nauk biologicznych i medycznych. Interesuje również się fizyką, historią, matematyką i analizą instrumentalną. Uczestnik konkursu Explory w 2017r. z projektem "Medium wpływające na sprawność cieplną w układzie rurek cieplnych z jednoczesnym zapobieganiem eutrofizacji" Uczestnik Intel Isef w 2018r z tym samym projektem Uczestnik Explory w 2019 roku z projektem "Wykrywacz raka", w którym zdobył 2 miejsce. Posiada doświadczenie w analizie chemicznej pierwiastków i związków chemicznych oraz w diagnostyce laboratoryjnej chorób , w szczególności chorób nowotworowych. Posiada doświadczenie w projektowaniu instalacji odzysku ciepła i energii.
Szymon Gaca - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na profilu biologiczno-chemicznym. Student technologii chemicznej na Politechnice Poznańskiej. Należy do koła naukowego PUT Chemistry zajmującego się popularyzacją nauki wśród młodzieży oraz organizacji IAESTE prowadzącej wymianę studencką z zagranicznymi firmami. W trakcie edukacji prowadził badania z zakresu fizjologii roślin. Dzięki prowadzonym badaniom został finalistą Konkursu Naukowego E(x)plory 2017 i reprezentował Polskę podczas MILSET Milset Expo-Sciences Europe 2018.
A oto 12 projektów, które wzięły udział w Programie Mentorskim w 2020 roku:
- Nina Cielica„Efekt zwijania ciekłej liny w cieczach lepkosprężystych”
- Kamil Kwiatkowski„Analiza ilości wykorzystanej w użytku codziennym wody oraz możliwość ograniczenia jej zużycia przy zastosowaniu Aquastopera”
- Bartłomiej Koszek„Impulsowa elektroliza na żądanie jako sposób zwiększenia popularności samochodów napędzanych wodorem”
- Szymon Muszytowski „Badania nad prototypowym lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny”
- Jakub Wróblewski, Dariusz Wróblewski – „System Kontroli Wektora Ciągu – w przystosowaniu do modelarskich rakiet klasy G i H”
- Jakub Głazowski – „Własności optyczne filamentów transparentnych i ich wykorzystanie w optyce”
- Barbara Buchalska – „Zastosowanie lipopolisacharydu do wywołania apoptozy w komórkach raka wątrobokomórkowego (carcinoma hepatocellulare)”
- Dominika Podgórska – „Badanie właściwości bakteriobójczych ekstraktów z cynamonu i żurawiny na podstawie bakterii Escherichia coli, jako bakterii gram-ujemnej, oraz Staphylococcus epidermidis, jako bakterii gram-dodatniej, oraz ich porównanie z lekami: amoksycyliną i furazydyną”
- Martyna Koronowicz – „MEDYCYNA MOLEKULARNA W EDUKACJI SPERSONALIZOWANEJ - szkolny test na genotyp chronotypu „porannego ptaszka” i „nocnej sowy”.
- Adam Ciesielski, Kacper Radzikowski, Dawid Tarabasz – „Stanowisko dydaktyczne do wyznaczania wartości przyśpieszenia ziemskiego np. w Warszawie za pomocą wahadła matematycznego, z zastosowaniem precezyjnego pomiaru czasu. Instrukcja do wykonywania ćwiczenia”.
- Natalia Gackowska – „Analiza bioinformatyczna genu TMAO u ryb głębinowych (obiekt jeszcze niezweryfikowany) żyjących na różnych głębokościach”
- Patryk Wekweit – „Synesthetic - wykorzystanie technik synestetycznych w procesie zapamiętywania i uczenia się”
