Festiwal Naukowy Explory w Olsztynie

 

29 kwietnia na platformie HOPIN odbędzie się Festiwal Naukowy Explory w Olsztynie, którego tematem przewodnim jest KLIMAT. Na uczestników wydarzenia czekają zajęcia online prowadzone przez znanych blogerów, wykładowców uczelni wyższych oraz osoby związane ze światem nauki. W programie prezentacje projektów młodych talentów biorących udział w regionalnych rozgrywkach Konkursu Explory oraz zajęcia dla nauczycieli. Udział jest bezpłatny.   

Podczas Festiwalu Naukowego Explory w Olsztynie będzie można zobaczyć m.in. dwa wykłady przygotowane przez twórców bloga Crazy Nauka - Aleksandrę i Piotra Stanisławskich: „Susza w Polsce - skąd się bierze i jak oszczędzać wodę” oraz „Jak ograniczyć swój ślad węglowy”. Wydarzenie skierowane jest zarówno do młodzieży, jak i nauczycieli poszukujących pomysłów na zdalne prowadzenie lekcji, prace domowe lub zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Wszystkie wykłady i warsztaty naukowe będą prowadzone online przez platformę HOPIN.

Festiwale Naukowe Explory to również regionalne etapy Konkursu Expory. Projekty młodych talentów – uczniów w wieku 13-20 lat, zachwycają nawet doświadczonych naukowców. Ich autorzy to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy indywidualnie bądź drużynowo będą prezentować swoje pomysły z różnych dziedzin nauki przed jury konkursowym oraz wszystkimi zainteresowanymi. Podczas Festiwali zostaną wyłonione najlepsze projekty, które przejdą do krajowego finału Konkursu Explory - Gdynia Explory Week. Ich autorzy będą walczyć o stypendia na rozwój swoich projektów, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez Mecenasa Explory – Grupę LOTOS, a także innych partnerów programu Explory.

"Z wielką radością po raz kolejny zaangażowaliśmy się w Program Explory. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Naukowego Explory w Olsztynie cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Inicjatywa ta pozwala młodym ludziom na realizację nowatorskich pomysłów, kontakt z ekspertami, a także innymi młodymi naukowcami z całej Polski, co staje się źródłem dodatkowej motywacji i inspiracji. Trzymam kciuki za zdolnych, młodych wynalazców biorących udział w konkursie oraz zachęcam do udziału w ciekawych prezentacjach i wykładach. Wszystkim uczestnikom Festiwalu życzę rozwijania pasji i ciekawości świata oraz zapraszam na Warmię i Mazury, gdzie być może odkryjecie #genWarmiiiMazur" - Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wykłady i warsztaty naukowe online

Festiwal Naukowy Exploryw Olsztynie to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online oraz ciekawe zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Wykłady i warsztaty naukowe będą prowadzone przez platformę HOPIN, a spotkamy się na nich z: Julią Opanią, finalistką Konkursu Explory z 2018 roku, która poprowadzi wykład „5 zasad zero waste” i opowie o tym, jaki jest stan środowiska i jego zanieczyszczenia. Dr Katarzyna Kołacz i dr Adam Czyżewski przedstawią wybrane technologie wykorzystywane przy zbieraniu danych pomiarowych do prognozowania pogody, a Magdalena Bajor oraz Paulina Dziubańska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia opowiedzą o wpływie torfowisk na ekosystem. W programie znajdą się również zajęcia dla nauczycieli. Podczas wystąpienia „Oceany pod ochroną! Pomysły i inspiracje do codziennej pracy” Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii porozmawia z Joanną Ornoch, reprezentującą światową organizację MSC Polska, która chroni morza i oceany.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Agata Balak z Fundacji Zaawansowanych Technologii przedstawi kalendarium tegorocznego Explory, zasady Programu Mentorskiego i Programu Grantowego dla uczniów (małe granty na materiały do projektów badawczych) oraz Programu Grantowego „Szkolne Festiwale Explory” kierowanego do szkół. Przybliży również nowe działanie Fundacji Zaawansowanych Technologii - „Zmiana edukacji”.

Talenty Explory i prezentacje projektów w Konkursie Explory

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Explory w Olsztynie weźmie udział 29 projektów. Lista projektów konkursowych dostępna jest pod linkiem: PROJEKTY KONKURSOWE.

PROGRAM WYDARZENIA dostępny jest na stronie: www.explory.pl/2021.

Udział w Festiwalach Naukowych Explory jest bezpłatny. Zapisy pod linkiem: ZAREJESTRUJ SIĘ.

 

Udostępnij ten artykuł: