Za nami 5 Regionalnych etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, w których młodzi naukowcy z całej Polski walczyli o miejsca w finale Gdynia E(x)plory Week. Spośród 144 projektów Jury ze Szczecina, Wrocławia, Torunia, Łodzi i Kielc wybrało 33 najlepsze. Ale to jeszcze nie koniec. Szansę na wygraną ma jeszcze 1 projekt. W internetowym plebiscycie #biletnafinał, można zagłosować na wybrany projekt, który dołączy do grona finalistów. Plebiscyt wspiera Grupa LOTOS S.A. – Mecenas Programu E(x)plory.

Wykrywacz raka, bioniczna proteza, urządzenia do oczyszczania wody, robaki zjadające śmieci, nowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami lub w służbie publicznej – nad takimi innowacjami pracują naukowcy w Polsce. A mają zaledwie kilkanaście lat. Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat, która promuje i wspiera najzdolniejszych. Do tegorocznych regionalnych etapów Konkursu zakwalifikowały się 144 projekty. 33 otrzymało akredytacjędo finału. Najwięcej projektów pochodziło z województwa śląskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Finał konkursu odbędzie się w dniach 23-25 października w Gdyni.

„Gdynia sprzyja dobrym pomysłom i pionierskim rozwiązaniom. Tu świetnie czuje się wszelki biznes związany z innowacją, nowymi technologiami, branżami, które wymagają twórczego myślenia. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia nauka spotyka się z biznesem. Trudno o lepsze miejsce dla Explory Week i dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowe technologie odbędzie się właśnie u nas” – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała – Wiceprezydent Gdyni.

Wszystkie projekty, na które można głosować w plebiscycie #biletnafinał znajdują się na stronie www.biletnafinal.explory.pl. Głosowanie trwa do 24 czerwca 2019 do godz. 23:59.

„Dzięki Programowi E(x)plory młodzi naukowcy mają szansę na spotkanie z przedstawicielami biznesu w przestrzeni umożliwiającej nawiązanie wzajemnej współpracy. Dla Grupy LOTOS innowacje są motorem do działań, wpisanym w strategię naszej działalności. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że takie programy gromadzą młodych, zdolnych ludzi, dla których nauka i nowe technologie są tak bardzo istotne. Z roku na rok E(x)plory przyciąga nowe rzesze młodych ludzi, z coraz ciekawszymi pomysłami, które niejednokrotnie mogą być wprowadzane w życie i mają możliwość zaistnienia w sferze biznesowej” – odpowiada Jarosław Wittstock, Wiceprezes grupy LOTOS S.A.

 

Udostępnij ten artykuł: