U progu kariery naukowej. Rozmowy z laureatami Konkursu Naukowego E(x)plory 2019.

 

Anna Skierska z II L.O. im. Mieszka I w Szczecinie

Projekt "Nanokrystaliczne ogniwa słoneczne"

Opiekunka naukowa: dr Jolanta Wolska

Nagordy: I Nagorda Główna - stypendium naukowe w wysokości 10 000zł ufundowane przez Grupę LOTOS

Co się zmieniło odkąd uczestniczyłaś w regionalnym etapie Konkursie Naukowym E(x)plory w Szczecinie?

Zmieniło się wiele: ustaliłam główną strukturę zmodyfikowanego ogniwa nanokrystalicznego, udało mi się zbadać ważne parametry, takie jak temperatura, kąty padania, czas oświetlenia. Udało mi się również połączyć ogniwa w większe podzespoły, dzięki czemu mogą one generować większe napięcie. Za pomocą różnych testów zdołałam zbadać jak zmiana struktury wpłynie na środowisko – wobec tego, że zminiłam główne substraty, jestem w stanie jeszcze bardziej ekologicznie podejść do tematu; obniżyć cenę no i przede wszystkim wykorzystać panele do ładowania telefonów, laptopów, powerbanków.

Jakie emocje towarzyszą Ci podczas tegorocznej edycji Gdynia Explory Week?

Gdynia Explory Week to cudowne wydarzenie, podczas którego poznaję wielu niesamowitych ludzi. Jest to wydarzenie, na które czekam cały rok. Dla mnie największą wartość ma spotkanie tylu osób zainteresowanych nauką, posiadających tę samą pasję co ja.

Twoja przygoda z E(x)plory rozpoczęła się już 4 lata temu – czy udało Ci się przez ten czas utrzymać takie cenne kontakty?

Oczywiście! Mamy swoją grupę osób, z którymi od kilku lat jesteśmy w kontakcie. To taka społeczność, w której się wspieramy, pomagamy sobie, czasem myślmy nad wspólnym projektem.

Co czułaś kiedy ze sceny padło Twoje nazwisko i okazało się, że wygrałaś?

W momencie, gdy ogłoszono wyniki moje emocje były ogromne. Cieszyłam się bardzo, jednak w pierwszej chwili nie docierało do mnie to, co się stało. Była też chwila niedowierzania - czy to na pewno mnie wyczytano? Wygrana w konkursie E(x)plory pokazała mi przede wszystkim, że warto zadawać pytania, szukać na nie odpowiedzi, a tym samym rozwijać swoją pasję.

Co poradziłabyś innym badaczom i badaczkom, którzy stawiają swoje pierwsze naukowe kroki?

Zawsze warto próbować, inaczej nie dowiemy się jak wykorzystać swój potencjał i nikt nie dowie się o naszej pasji. Nie ma się czego bać - zawsze spotyka się mnóstwo ludzi, którzy są bardzo pomocni i wspierający.

Jakie masz plany na przyszłość?

Na pewno nie poprzestanę na obecnych badaniach. Wiążę swoją przyszłość z energią odnawialną. Pracuję nad tym już kilka lat i stało się to moją pasją. Chciałabym to kontynuować.

--

Tania produkcja ogniw nanokrystalicznych spowoduje spadek ich ceny. Dzięki temu każdy będzie w stanie korzystać z odnawialnych źródeł energii, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.

Udostępnij ten artykuł: