Rozpoczęła się 8. edycja Gdynia E(x)plory Week. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia pękał w szwach – teren budynku przemierzyło dzisiaj około 1000 osób.

To dopiero pierwszy dzień wydarzenia Gdynia E(x)plory Week, a gospodarze przyjęli już setki uczestników, głównie wycieczek szkolnych; bogaty program Festiwalu Nauki i Technologii przyciągnął liczne grupy młodzieży z całego regionu.

Festiwal Nauki i Technologii to przede wszystkim warsztaty, wykłady i pokazy naukowe, mające na celu zaszczepienie w młodych osobach naukowego bakcyla. Formy i tematyka są urozmaicone oraz dopasowane do wymagań każdego uczestnika: luźne zwiedzanie stoisk naukowych, do których podchodzi się „bez zobowiązań”; jeśli ktoś ma ochotę, może porozmawiać, popytać, lub tylko popatrzeć. Na bardziej ciekawskich czekały ścieżki edukacyjne, z którymi można było owe stoiska odwiedzać. W tym roku ze swoimi eksperymentami wystawiali się: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Centrum Nauki Eksperyment, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Urząd Miasta Łodzi „Młodzi w Łodzi”.

Kolejnym elementem Festiwalu były warsztaty i wykłady naukowe. I tutaj zaczynała się prawdziwa magia, a raczej nauka! Każdy mógł wcielić się w rolę badacza i sprawdzić skąd bierze się światło oraz jak oko człowieka lub zwierzęcia przystosowane jest do rozpoznawania kolorów na warsztatach dr Adama Czyżewskiego „Oczy okiem optyka” i „Kolorowy świat”. Na zajęciach dr Katarzyny Kołacz uczestnicy przeprowadzali eksperymenty, które zaskakiwały rezultatem, natomiast Dominika Gałecka z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia przekazywała wiedzę dotyczącą legalnego korzystania z cudzej twórczości.

 

 

Szokujące informacje, wybuchające często w internecie jak bomby, mogą doprowadzić do podejmowania pochopnych decyzji także na szczeblu globalnym - ludzie rzadko zadają sobie trud by zweryfikować tzw. viral news i zamiast przyjrzeć się im uważnie po prostu je rozpowszechniają. O tym jak rozbrajać takie informacyjne bomby opowiadał Piotr Stanisławski, współautor bloga popularnonaukowego Crazy nauka. Piotr podawał przykłady błędnie zinterpretowanych informacji na licznych przykładach, m.in. o zdjęciu rzekomo „zmutowanych kwiatków” wskutek promieniowania po wybuchu elektrowni atomowej w Fukushimie. Zdjęcie zostało udostępnione w 2015 r. (4 lata po wybuchu) na Twitterze kilkaset tysięcy razy. Okazało się natomiast, że sfotografowane kwiatki najzwyczajniej w świecie przechodziły proces staśmienia, który jest częsta chorobą roślin, jednak nie ma źródła w szkodliwym promieniowaniu jądrowym.

24 października gościem dnia Festiwalu Nauki i Technologii był Dawid Myśliwiec, twórca bloga "Uwaga! Naukowy bełkot". Dawid w intrygujący sposób przedstawił jak działa ludzki mózg: jak potrafi nas oszukać, a nawet zawieść. Funkcjonowanie mózgu opierał na zabawnych i ciekawych anegdotach, m. in. opowiadając historię fizyka, Wilhelma Rittera, którego niepohamowana ciekawość doprowadziła do eksperymentowania prądem na własnym ciele, a także o najgorszym eksperymencie psychologa Miltona Rokeacha, który odkrył, że pacjenci wcale nie czują się lepiej po uświadomieniu sobie, że ich złudzenia nie są prawdziwe.

Nowością na Festiwalu Nauki i Technologii było Mobilne Smart Planetarium – czyli obserwowanie gwiazdozbiorów i zakątków Wszechświata w przenośnym namiocie. Projekcje były wyświetlane na kopule ponad głowami widzów.

Gościem specjalnym ostatniego dnia Festiwalu Nauki i Technologii był Piotr Myszka, żeglarz, reprezentant Polski w windsurfingu, a także Ambasador Grupy LOTOS. Piotr Myszka wystąpił w dyskusji "naukowiec-sportowiec", opowiadał o swoich osiągnięciach, a uczestników zapraszał na scenę, by pokazać jak surfować na desce.

Gdynia E(x)plory Week odbyło się w dniach 23-25 października. Elementami wydarzenia były: Festiwal Nauki i Technologii, IX Kongres E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory. Galę otwarcia zaszczycili: Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni oraz Adam Kasprzyk, Dyrektor Komunikacji Grupy LOTOS S.A.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł: