Gdynia Explory Week 2021

Gdynia Explory Week 2021

W 2021 roku Gdynia Explory Week miała charakter jubileuszowy – obchodziliśmy 10 lat programu Explory. W ciągu 3 dni spotykaliśmy się na żywo oraz online, aby śledzić Krajowy Finał Konkursu Explory oraz wziąć udział w wykładach naukowych i webinariach w ramach Festiwalu Nauki i Technologii.

Podczas ostatniej edycji, w Krajowym Finale Konkursu Explory, udział wzięły 33 projekty, które oceniało grono 15 jurorów – autorytetów ze świata nauki i biznesu. Młode talenty walczyły o stypendia naukowe na rozwój projektów, ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS, udział w największym na świecie konkursie naukowym – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory. Główną nagrodę zdobyła Nina Cielica, która bada zachowania wirów formujących się w filiżance podczas procesu dyfuzji kawy i mleka, jak też innych substancji. Drugie miejsce zajęła Gabriela Szczepanik za swój projekt „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytku w zależności od jego zróżnicowania gatunkowego przez wybranych przedstawicieli rzędów błonkoskrzydłych, muchówek, chrząszczy i motyli w kontekście działań rewitalizacyjnych przestrzeni zieleni miast i pól uprawnych.” Trzecią nagrodę główną przyznano drużynie: Martyna Łuszczek, Emilia Cywińska, Oliwia Raniszewska, Krystyna Samson za projekt Aquacollector- przenośne urządzenie do zbierania i degradacji zanieczyszczeń syntetycznych z akwenów.

Festiwal Nauki i Technologii w ramach Gdynia Explory Week miał charakter hybrydowy. Zorganizowaliśmy 20 wykładów i webinariów online. Na wirtualnej scenie Gdynia Explory Week zobaczyliśmy m.in. dr Macieja Kaweckiego, Prezesa Instytutu Lema, dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, Piotra Koska z kanału Astrofaza czy zmieniaczy edukacji - Oktawię Gorzeńską i Jana Wróbla oraz kolejną odsłonę dyskusji „Naukowiec-Sportowiec” z udziałem mistrza Polski w pływaniu Kacpra Majchrzaka i dr hab. Adama Sieradzkiego. Nasi eksperci opowiedzieli także, gdzie szukać stażu, czy warto studiować za granicą i jakie są najciekawsze programy rozwojowe. Do udziału w Gdynia Explory Week zaprosiliśmy także kilkunastu Laureatów Explory z lat poprzednich, którzy opowiedzieli nam, jak dzięki Explory zmieniło się ich życie i jak dalej toczą się ich losy. Onlinową odsłonę Gdynia Explory Week śledziło na żywo ponad 1500 osób.

W 2021 roku po raz pierwszy w historii Explory, w ramach Gdynia Explory Week odwiedziliśmy 10 szkół w całej PolsceZorganizowaliśmy tam łącznie 23 warsztaty i wykłady naukowe dla  1518 uczniów!

W Gdynia Explory Week 2021 wzięły udział łącznie 2584 osoby. Powstało ponad 50 materiałów video z wydarzenia, które będą popularyzowały wydarzenie w Internecie przez kolejnych kilka miesięcy.

Mecenasem Programu Explory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.