I Kongres E(x)plory "Innowacje w Polsce - dzisiaj i jutro"

I Kongresu E(x)plory 2015

200 ekspertów ze związanych z rynkiem rozwoju innowacji w Polsce dyskutowało w czasie
I Kongresu E(x)plory 2015 „Innowacje w Polsce: Dzisiaj i Jutro” na temat obecnej i przyszłej sytuacji polskich wynalazców, technologicznych star-up’ów, firm inwestujących w ich rozwój oraz publiczno-prywatnych programów wspierania i komercjalizacji badań. 

Uczestnicy Kongresu E(x)plory, w tym także goście z zagranicy, zgodnie podkreślali bardzo duży potencjał polskich wynalazców. Pojawiały się jednak głosy, że choć naszym naukowcom nie brakuje innowacyjnych pomysłów, powinni oni większą wagę przywiązywać do praktycznych aspektów i biznesowych możliwości wykorzystania prowadzonych przez nich badań. Obecna sytuacja wymaga także większego systemowego wsparcia umożliwiającego rozwój i komercjalizację badań. Dobra współpraca między uczelniami i placówkami badawczymi a biznesem, który chce inwestować i merytorycznie wspierać start-up’y powstające w oparciu o rodzące się tam pomysły, odgrywa kluczową rolę. W tym kontekście prowadzenie programów tworzonych na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, takich jak np. BRIdge VC, ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu budowania gospodarki opartej o wiedzę.  Rami Kalish, General Managing Partner & Co-founder, Pitango Venture Capital, największego VC z Izraela, w czasie panelu otwierającego Kongres pt. „Finansowanie Venture Capital w Polsce” ocenił, że Polska jest obecnie w fazie rozwoju, w jakiej jego kraj, określany często mianem narodu star-up’ów, znajdował się 20 lat temu. Zachęcał do dalszego rozwoju prowadzonych programów i podając przykłady ze swojego doświadczenia, przekonywał by nie obawiać się ryzyka, bo jest ono wpisane w ten model budowania biznesu.

W tym roku Kongres E(x)plory zagościł w programie Gdynia E(x)plory Week po raz pierwszy. Naszym celem było stworzenie forum dyskusji i wymiany doświadczeń, gdzie grono osób aktywnie zaangażowanych w poszukiwanie najskuteczniejszych możliwości rozwoju potencjału, jaki drzemie w polskich naukowcach, wynalazcach i innowatorach, mogło dzielić się swoją wiedzą, a równocześnie czerpać z doświadczeń innych – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. –  Duże zainteresowanie ze strony ekspertów z branży, a także pozytywne informacje, jakie otrzymaliśmy od uczestników, utwierdziło nas w przekonaniu, że była to słuszna decyzja. Już dzisiaj zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się za rok – dodaje.

Na Kongresie E(x)plory 2015 Innowacje w Polsce: Dzisiaj i Jutro spotkał się świat nauki, administracji państwowej i biznesu, by wspólnie szukać rozwiązań dla najbardziej palących problemów. Uczestnicy Kongresu mieli także możliwość spotkania się z młodymi naukowcami, finalistami Konkursu Naukowego E(x)plory.

Spotkanie z młodymi naukowcami, osobami w wieku 16-20 lat dają wiele powodów do optymizmu. Po pierwsze, niekiedy aż trudno uwierzyć, że Ci młodzi ludzie prowadzą tak zaawansowane projekty. Po drugie widać, że to pokolenie reprezentuje już inny sposób myślenia. Choć wszyscy są bardzo zafascynowani nauką, szukają możliwości przełożenia swojej wiedzy na praktyczne rozwiązania. Co więcej wielu z nich myśli także o tym jak skomercjalizować swoje badania. Mimo młodego wieku, niektórzy już zakładają własne firmy. To zupełnie inne podejście, od tego jakie naukowcy prezentowali jeszcze 10 czy 20 lat temu – podsumowuje Piotr Koral, Prezes Zarządu Grupy INVESTIN.

W panelach i sesjach warsztatowych organizowanych w ramach Kongresu E(x)plory wzięli udział przedstawiciele wielu firm i instytucji m.in: Adiuvo Investments, Grupy INVESTIN, Jagiellońskiego Centrum Innowacji, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów UE, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Moiseum, Orenore Sp. z o.o., Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, Neulogy (Słowacja), Pitango Venture Capital, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, PwC, Slovak Academy of Science (Słowacja), Shopa Design Thinking Workspace, Stowarzyszenia Top 500 Innovators, Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest, Technoparku Pomerania w Szczecinie, Technoparku w Łodzi, Traction Tribe VC (Węgry), Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Kongres E(x)plory odbył się 26-27 marca br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia i był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week - kilkudniowego święta nauki, które Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator Programu E(x)plory, kieruje do młodych talentów, start‑up’ów, innowacyjnych firm, naukowców, przedstawicieli mediów, władz samorządowych i centralnych oraz wszystkich pasjonatów technologii.