
Dr Krystyna Oracz
Obecnie jestem adiunktem naukowo-dydaktycznym realizującym swoje zawodowe ambicje w Instytucie Biologii oraz związanym z nim Wydziale Biologii i Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Po uzyskaniu dwóch doktoratów: francuskiego na Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu (Francja) oraz polskiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, odbyciu długoterminowych staży naukowych post-doc na Uniwersytecie w Kapsztadzie (RPA) oraz Uniwersytecie we Freiburgu (Niemcy), uzyskawszy niezbędne doświadczenie i kontakty zawodowe wróciłam do Polski, aby tu dalej rozwijać naukowo-dydaktyczną karierę. Dzięki otrzymanym grantom finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki i Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz Stypendium MNiSW, w Katedrze Fizjologii Roślin, Instytutu Biologii SGGW założyłam zespół badawczy SeedExplorerGroup (www.seedexplorer.eu), w którym wraz z moimi podopiecznymi rozwiązujemy intrygujące nas zagadki naukowe.
W swojej pracy naukowej skupiam się na badaniu molekularnych mechanizmów regulacji kiełkowania i spoczynku nasion, ze szczególnym uwzględnieniem roli światła, reaktywnych form tlenu i fitohormonów w tych procesach.
Głównym wyzwaniem moich aktualnie realizowanych projektów i najbardziej ekscytującym aspektem badań przeprowadzonych w moim zespole badawczym jest charakterystyka:
- roli transkrypcyjnej i po-transkrypcyjnej regulacji ekspresji genów w zależnym od światła kiełkowaniu nasion;
- mechanizmów regulacji translacji i degradacji białek w nasionach;
- roli światła i elementów sygnałowej ścieżki światła w przełamywaniu spoczynku i stymulacji kiełkowania nasion.