
Dr hab. Anna Cieślińska
Biotechnolog, genetyk i biochemik. Zatrudniona na stanowisku profesora UWM w Katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Prowadzi badania z zakresu polimorfizmów genetycznych (SNP – polimorfizm pojedynczego nukleotydu) i ich wpływu na parametry biochemiczne związane z funkcjonowaniem szlaku witaminy D, szlaku metabolicznego serotoniny oraz szlaku opioidowego u pacjentów z różnymi schorzeniami. Głównym obszarem jej zainteresowań badawczych są: indywidualność genetyczna, nutrigenomika, choroby populacyjne i ich etiologia, żywność psychoaktywna, genetyka i biochemia – związek tych dwóch dziedzin z funkcjonowaniem organizmu człowieka.
Jest współautorką prawie 40 artykułów naukowych z bazy JCR i kilkudziesięciu doniesień naukowych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Była wykonawcą w 3 projektach badawczych finansowanych przez MNiSW. Pełniła funkcję promotora pomocniczego w przewodzie doktorskim, a obecnie sprawuje opiekę merytoryczną nad kolejnym doktorantem. Jest także tutorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Prowadzi wykłady i ćwiczenia skierowane do studentów biotechnologii oraz medycyny. Ponadto prowadziła liczne zajęcia praktyczne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzonych w ramach projektów prowadzonych na Wydziale Biologii i Biotechnologii (np. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, Nocy Biologów), brała także udział w przygotowaniu teoretyczno-praktycznym ucznia zakwalifikowanego do centralnego etapu Olimpiady Biologicznej.
Hobby:
Literatura, kryminalistyka, innowacje, nauka jako pasja, malowanie obrazów.