
Dr hab. inż. Klara Tomaszewska
Urodziłam się w Poznaniu, do Wrocławia przeprowadziłam się w 1969 roku. W 1972 roku zdałam maturę (w V LO) i rozpoczęłam studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które ukończyłam w 1977 roku. W tym samym roku podjęłam pracę w Pracowni Biologii i Biochemii Torfu Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin Akademii Rolniczej we Wrocławiu, a później od 1986 roku w Katedrze Botaniki i Ekologii Roślin AR (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu). Zajęłam się zagadnieniami dotyczącymi torfowisk – prace badawcze były związane przede wszystkim z bagnami biebrzańskimi. W 1986 roku uzyskałam tytuł doktora nauk rolniczych na podstawie rozprawy „Badania nad przydatnością zdjęć lotniczych do kartografii fitosocjologicznej i określania kierunków sukcesji zbiorowisk roślinnych wybranych fragmentów doliny Biebrzy”. W kolejnych latach obszarem moich badań stała się stratygrafia torfowisk, tzn. oznaczanie subfosylnych zbiorowisk roślinnych na podstawie szczątków roślinnych zachowanych w torfie i określanie w ten sposób drogi rozwoju poszczególnych obiektów. Rozprawa habilitacyjna dotyczyła „Historii rozwoju wybranych torfowisk Gór Izerskich z uwzględnieniem antropogenicznych przemian roślinności” i była podstawą uzyskania (w 2004 roku) tytułu doktora habilitowanego. W roku 2011 otrzymałam etat profesora UP we Wrocławiu.
Bardzo interesująca była współpraca z archeologami i palinologami z Uniwersytetu Wrocławskiego, mająca na celu np. rozpoznanie składników diety ludzi czasów średniowiecza na podstawie nasion zawartych w osadach, czy wpływ dawnych osad ludzkich na ówczesną przyrodę.
Dużą przyjemność sprawiało mi prowadzenie zajęć ze studentami, a były to m.in.: Botanika, Ekologia, Podstawy waloryzacji przyrodniczej, Ekologia i ochrona torfowisk, Biologia wybranych ekosystemów, Ochrona przyrody.
Wiele satysfakcji dawało prowadzenie prac inżynierskich i magisterskich – 96 prac. Wypromowałam także 2 doktorów.
Na emeryturę przeszłam w październiku 2017 roku, ale wciąż biorę udział w opracowywaniu torfowisk w ramach interdyscyplinarnych badań z geologami i palinologami z różnych uczelni (UAM, UŁ, UWr).