Festiwal Naukowy Explory w Warszawie

Festiwal Naukowy Explory w Warszawie

Festiwal odbył się online 9 kwietnia 2021 na platformie HOPIN. Tematem przewodnim Festiwalu było ZDROWIE.

Program dostępny TUTAJ. Więcej infromacji na www.explory.pl/2021

Festiwale Naukowe Explory to pokazy, warsztaty i wykłady online, które można przeprowadzić w domu i w szkole. Ciekawym punktem programu będzie wykład kolektywu Crazy nauka pt. "Sposoby i narzędzia służące do rozpoznawania dezinformacji i fakenewsów", w ramach którego poznamy najczęściej stosowane metody manipulacji i nauczymy się używać narzędzi, które pomagają odróżnić fałsz od prawdy. Swoje zajęcia poprowadzą też byli finaliści Konkursu Explory z tematami takimi jak: "Jeść zdrowo i smacznie - czy to możliwe?", "Co Twoje geny mówią o Twoich zębach? Czy pasta z fluorem jest bezpieczna?" oraz "Pandemiczna szkoła – jak nie zwariować?.

Część nagranych wykładów i warsztaty była dostępna w strefie Expo w godzinach 9:00-17:00. Reszta odbywała się na żywo.

Festiwal Explory to również regionalny etap Konkursu Explory, czyli wyjątkowa okazja, aby obejrzeć prezentację projektów młodych talentów – uczniów w wieku 13-20 lat, których pomysły zachwycają nawet doświadczonych naukowców. W ramach Festiwalu w Warszawie, o przejście do kolejnego etapu walczyło 28 projektów, 9 z nich przeszło do finału. Ich autorów zobaczycie TUTAJ.

Podobne wydarzenia odbędą się w Olsztynie i Łodzi. Ich celem jest wyłonienie najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Explory - Gdynia Explory Week - gdzie będą walczyć o stypendia na rozwój swoich projektów, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Warszawa. Mecenasem Programu Explory i fundatorem nagród głównych w Konkursie Explory jest Grupa Lotos.