Szkolny Festiwal w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie  był kolejnym miejscem, w którym został zorganizowany Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory. Oprócz warsztatów naukowych odbył się szkolny etap Konkursu Naukowego E(x)plory, w trakcie którego jurorzy przyznali trzy akredytacje do etapu regionalnego konkursu:

Tytuł projektu: Anti-Sleep Band

Autorzy: Kacper Orłowski, Kamil Kośnik, Jakub Twardowski

Naszym projektem jest opaska inna niż wszystkie aktualnie. Ma ona za zadanie zażegnać problem snu kierowców za kierownicą oraz, co za tym idzie - zapobiegać powodowanym przez to wypadkom, a nawet ratować ludzkie życia. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym samochodzie; od zwykłego kierowcy jeżdżącego dość rzadko, po zawodowego, który ma przed sobą długie i wyczerpujące trasy. 

Działanie opaski opiera się na kontrolowaniu funkcji życiowych kierowcy podczas jazdy i natychmiastowym reagowaniu w przypadku wykrycia skrajnego zmęczenia czy usypiania. Ma ona dostosowywać tryb swojej pracy na bieżąco. Dzięki stałemu połączeniu z telefonem podczas jazdy i przesyłaniu mu danych, możliwe będzie stworzenie mapy dokładnych miejsc, w których kierowcy odczuwają zmęczenie.

Tytuł projektu: RESCUE GUN

Autorzy: Gabriela Rutkiewicz, Natalia Sowa, Marcel Tromczyński, Patryk Górski

Rescue gun to wynalazek stworzony do niesienia pomocy nad wodą, pozwalający na ratowanie topiącej się osoby bez narażania własnego życia i zdrowia. Zamontowana w nim boja ratunkowa jest jaskrawa i dzięki wkładom CO2 utrzymuje się na powierzchni wody. Tonący łatwo ją zauważy. Boja jest w stanie utrzymać do 120 kg oraz jest wielokrotnego użycia, a wkłady CO2 można uzupełnić za niską cenę. Wyrzutnia ma 9 trybów mocy, dzięki czemu można dostosować zasięg wyrzutu. Strzelba jest intuicyjna w użyciu – wystarczy naciągnąć rączkę na dany poziom, w zależności dystansu między strzelającym, a topiącym się i pociągnąć za spust. Urządzenie jest tak łatwe w obsłudze, iż każda osoba będzie w stanie się nim posłużyć, np. rodzic chcący uratować dziecko. Sam wynalazek jest poręczny i łatwy do przenoszenia

Tytuł projektu: Teaexpress

Autor: Witold Jabłoński

Pomysł jest połączeniem mojego zainteresowania herbatami i sposobem ich parzenia, z techniczną myślą mojego kolegi, który zaproponował wykorzystanie zdobytej przeze mnie wiedzy do stworzenia projektu na konkurs.

Produkt będzie autonomiczny oraz sterowany za pomocą aplikacji w telefonie. Oznacza to że możliwym będzie "zamówienie" herbaty już w drodze do domu tak aby była ona gotowa od razu po przyjściu.

Teaexpress odpowiada przede wszystkim na potrzebę relaksu po ciężkim dniu w szkole lub w pracy. Teaexpress dzięki swojej umiejętności doboru odpowiednich herbat (mieszanki białej, czarnej i zielonej) jest w stanie stworzyć herbatę idealną na ukojenie naszych nerwów lub rozbudzenie.

Dobór składników będzie prowadzony na podstawie informacji o osobie które wpisze w aplikacje.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

      

 

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.