Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory w Jarosławiu

Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory w Jarosławiu

29 listopada w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha oraz Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu po raz pierwszy odbył się Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory. Uczniowie i studenci mogli skorzystać z ciekawej oferty warsztatów i pokazów naukowych, natomiast młodzi badacze mieli szansę sprawdzić swoje projekty w konkursie naukowym.

W konkursie naukowym wzięło udział 8 zespołów. Oceną jury dwa z nich awansowały do eliminacji regionalnych Konkursu Naukowego E(x)plory:

„Szczęście z plastiku” to projekt Damiana Kobylańskiego, Jakuba Nowotarskiego, Franciszka Bosaka i Łukasza Chamuły. Celem zespołu jest budowa elektronicznej ręki 3D. Projekt powstał w odpowiedzi na problem koleżanki, która nie ma prawego przedramienia. Dzięki protezie może zajmować się swoją ulubioną mechaniką. 

Drugim projektem, który przeszedł do kolejnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory jest inicjatywa „Wolni od dymu”. To prototyp opasek smogowych, które monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza. Czujnik opaski pobiera dane pyłów i sygnalizuje zagrożenie. Autorami projektu są Jakub Mielniczek, Mateusz Tymczyk, Dawid Hulak i Patryk Ilasz.

Swoje nagrody przyznali także Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna i Podkarpackie Centrum Innowacji dla projektów „Zautomatyzowany model linii transportowej” autorstwa Piotra Kowalczyka, Jakuba Mycka i Kacpra Wysockiego (opiekun naukowy - Wiesław Zięba) oraz „Wolni od dymu”.  

Obok konkursu naukowego, uczniowie i studenci przyglądali się zjawiskom przyrodniczym na zajęciach takich jak "Oczy okiem optyka" i "Oczywiste-nieoczywiste", oglądali pokaz robotów "Spice Gears Team 5883" oraz praktykowali segmentację obrazu 3D i wykorzystanie nowych narzędzi w obróbce skrawaniem.

 

 

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.