Szkolny Festiwal E(x)plory w XL L.O. w Warszawie

31 stycznia 2020  w godzinach 9:00-13:00 w XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie odbędzie się Szkolny Festiwal E(x)plory. Uczniowie szkoły zaprezentują 10 innowacyjnych projektów:

 1. Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich (autorka:  Olga Ścieszka)
 2. WPŁYW PESTYCYDÓW NA PARAMETRY POPULACYJNE I AKTYWNOŚĆ ENZYMU ACETYLOCHOLINOESTERAZY U PSZCZOŁY MURARKI (OSMIA BICORNIS L.), (autorka: Karolina Piasecka)
 3. Czy na podstawie obserwacji roślinności na danym obszarze można określić rodzaj gleb?, (autorki: Maria Mierzwa, Ewa Pływak)
 4. Czy rdestowiec ostrokończysty zagraża florze Warszawy? (autorzy: Maksymilian Bocheński, Jan Ciesielczyk, Karolina Rutkowska)
 5. Wpływ temperatury i pH środowiska na aktywność katalazy w soku z bulwy ziemniaka. (autorzy: Patrycja Wiśniewska, Małgorzata Wińska, Julia Olszewska, Aleksandra Pucułek)
 6. Zalani przez plastik (autorki: Aleksandra Bieleń, Zuzanna Kietlińska)
 7. Wpływ zmiany pH środowiska na aktywność proteinazy w soku z kiwi (autorki: Olga Sielewiesiuk, Jagoda Duszkiewicz, Aleksandra Ławecka)
 8. Wpływ pierwiastków i związków chemicznych zawartych  w popiele drzewnym na rozwój fasoli i rzeżuchy (autorki: Wiktoria Lipka, Magdalena Grzesiak, Marta Paśnicka)
 9. Wpływ wysiłku fizycznego tlenowego i beztlenowego na zmiany poziomu cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę typu 1 oraz charakterystyka odpowiedniej diety dla tej osoby. (autorzy: August José Tarrés Pokropek, Adam Tratkiewicz, Dominik Moczulski)
 10. Czy mówimy tym samym językiem? (autorzy: Maria Janusz, Jakub Sosulski)

Szkolny Festiwal E(x)plory to, m.in. pierwszy z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii zaprezentować swoje projekty badawcze z dowolnych dziedzin naukowych oraz skonfrontować je z ekspertami. To także okazja by zdobyć doświadczenie w prezentowaniu swoich badań. Dwa wybrane przez jury projekty przejdą do kolejnego etapu.

Dla pozostałych uczniów odbędą się równolegle warsztaty "Oczywiste - nieoczywiste", które poprowadzi dr Adam Czyżewski z Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ oraz wykłady naukowe, których celem jest zaciekawienie nauką i motywowanie do naukowych odkryć.

Wykłady poprowadzą:

- dr Krzysztof Kasianiuk  z Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas na temat: "System czy otoczenie? Problem logiczny i praktyczny."

-  prof.dr hab. Marek Godlewski z Instytut Fizyki PAN "O metodach wczesnego wykrywania nowotworów"

- dr Mirosław Zielony Rola z Uczelni Techniczno - Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, na temat "Znaczenia logistyki w XXI wieku.

Organizatorem Szkolnego Festiwalu E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Do etapu reginalnego przeszły projekty:

 1. Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich (autorka:  Olga Ścieszka)
 2. WPŁYW PESTYCYDÓW NA PARAMETRY POPULACYJNE I AKTYWNOŚĆ ENZYMU ACETYLOCHOLINOESTERAZY U PSZCZOŁY MURARKI (OSMIA BICORNIS L.), (autorka: Karolina Piasecka)

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.