Szkolny Festiwal Explory w Szczecinie

23 listopada 2021 w XVI Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie odbył się Szkolny Festiwal Explory, który jest pierwszym z trzech etapów Konkursu Explory. Konkurs Explory umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii zaprezentować swoje projekty badawcze z dowolnych dziedzin naukowych oraz skonfrontować je z ekspertami. To także okazja by zdobyć doświadczenie w prezentowaniu swoich badań. Wybrane przez jury projekty przejdą do kolejnego etapu.

Do części konkursowej zgłoszonych zostało 6 projektów głównie poruszających zagadnienia związane z nowymi technologiami i kierunkami rozwoju informatyki. Zwycięska praca Jakuba Cywińskiego „Projekt Luxtopos” jest próbą stworzenia jednego ze światów metaversu (meta uniwersum), na którym prawdopodobnie opierać się będzie Internet przyszłości. Drugie miejsce to praca zespołowa Kornelii Łabanowicz i Julii Olechnowicz polegająca na stworzeniu narzędzia usprawniającego prace grafików komputerowych. Dzięki zastosowaniu programu przyśpieszmy rysowanie postaci robiąc zdjęcie modelowi w odpowiedniej pozie. Trzecie miejsce zajęła praca Marii Orłowskiej dotycząca morskich ferm wiatrowych a w zasadzie zwiększenia ich możliwości poprzez dodatkowe wykorzystanie ich podstaw do hodowli morskich organizmów. Wyróżnione zostały prace Adama Byszuka i Celiny Fendryk związane z modułowym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych na budynkach z wielkiej płyty, oraz Zuzanny Zalech, która zaprezentowała pomysł na szafę ułatwiającą dobór garderoby w zależności od wielu zmiennych (pogoda, nastrój).

Część konkursowa poprzedzona była warsztatami i webinariami prowadzonymi przez pracowników Wydziału Poradnictwa Zawodowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy,  prezentacją Koła Naukowego SolarBoat z Akademii Górniczo –Hutniczej, warsztatami skanowania i druku 3D,  oraz pokazem możliwości symulatora manewrowego samochodu ciężarowego Akademii Techniki Jazdy „Igielski”. Niestety ze względu na obostrzenia sanitarne zajęcia te prowadzone były zdalnie. 

Partnerem wydarzenie jest Województwo Zachodniopomorskie.

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerami strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia.