Szkolny Festiwal Explory w Miliczu

Szkolny Festiwal w Miliczu

2 grudnia 2021 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Miliczu odbył się Szkolny Festiwal Explory, który jest pierwszym z trzech etapów Konkursu Explory. Konkurs Explory umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii zaprezentować swoje projekty badawcze oraz skonfrontować je z ekspertami. To także okazja by zdobyć doświadczenie w prezentowaniu swoich badań. Wybrane przez jury projekty przeszły do regionalnego etpau konkursu Explory 2022.

Harmonogram Szkolnego Festiwalu Explory

 

Oto część zespołów, które zaprezentują swoje projekty naukowe w ramach Festiwalu:

Temat: AURORA
Członkowie grupy: Kateryna Cherkaska, Konrad Żurek, Maciej Krysiak Wykorzystanie zjawiska zorzy polarnej jako odnawialne źródło energii. Opiekun: Aneta Nowak

Temat : Przyszłe życie na Marsie- jak wyprodukować tlen?
Skład grupy: Julia Wieteska, Wiktoria Zadrożna, Oliwia Rząsa, Kacper Kaliszczak
Cel : zadaniem grupy jest rozwiązanie problemu skolonizowania Marsa przez ludzi. Opiekun grupy: Marek Ziarko

Temat: Wpływ muzyki na długość faz NREM i REM oraz jakość snu.
Skład grupy: Bartosz Dawidowicz, Patrycja Gomulińska, Julia Pawlak, Martyna Słocka.
Opis: Zwyczaj śpiewania kołysanek znany jest od zamierzchłych czasów. Te proste i często spokojne piosenki skutecznie pomagały rodzicom uspokoić dzieci przed snem. A jak wygląda sprawa w przypadku osób nieco starszych? Będziemy sprawdzać czy muzyka ma wpływ na długość faz snu, na długość i jakość snu oraz marzeń sennych. Dowiemy się również jakie gatunki muzyczne są najlepsze do odpoczynku.
Opiekun grupy: Marzena Rokita

Dziś grupa informatyczna!

Temat: „Exit Gate” - bramka ewakuacyjna
Skład grupy: Oskar Plewa, Mateusz Barteczka i Dawid Plewka.
Opis projektu: Grupa projektowa pod czujnym okiem opiekuna profesora Mirosława Barteczki, chce stworzyć urządzenie o nazwie „Exit Game”, które ma na celu pomoc przy ewakuacji z zadymionego budynku i znalezieniu najbliższego wyjścia z miejsca zagrożenia. Urządzenie ma wysyłać odpowiednie dźwięki i emitować światło laserowe, za pomocą których osoba zagrożona przy bardzo ograniczonej widoczności, będzie mogła jak najszybciej udać się do bezpiecznego wyjścia.
Opiekun: Mirosław Barteczka

Temat projektu: Magazynujemy energię
Grupa projektowa: Oliwia Śledzianowska, Karol Wołkowski, Maria Mielnik, Kacper Lojtek
Opiekun: Mieczysław Kozal

 

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerami strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia.