Wydarzenia

Szkolne Festiwale E(x)plory

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który miał na celu umożliwienie szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. 

Szkolny Festiwal E(x)plory pod patronatem Starosty Kwidzyńskiego odbył się 25 stycznia 2019 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie. Była to pierwsza edycja Szkolnego Festiwalu E(x)plory w województwie pomorskim. Czwarta w Polsce. Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwił szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. W Festiwalu wzieło udział 34 uczniów, którzy zaprezentowali 15 projektów naukowych.

 

Zwycięzców Konkursu wyłoniło jury Szkolnego Konkursu Explory w składzie:

Dorota Braziewicz - Fundacja Zaawansowanych Technologii

prof. Grzegorz Lentka - Politechnika Gdańska

Grażyna Kamowska - emerytowany Nauczyciel I LO

Ewa Romanow-Pękal - Prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa

Marek Kamowski - emerytowany Pracownik Firmy Jabil Poland

Grzegorz Lewandowski - Prezes Firmy Sati Polska

Marek Bania- Dyrektor ds. Kluczowych Klientów, Jabil Poland

Rafał Mówka - Szef Działu Technicznego, Jabil Poland

Zygmunt Urbanowicz - KBR Poland

 

Nagrody ufundowane przez Starostę Kwidzyńskiego i akredytację do regionalnych eliminacji Konkursu Naukowego E(x)plory otrzymali:

 

I miejsce - Patryk Drzewiński,„Funkcja dzeta”

 

II miejsce - Wiktoria Schodowskai Sandra Wojtyra-„Perfumy- działanie na stany emocjonalne”

 

III miejsce - Maja Widlarz,Tomasz Steingraber, Klaudia Prusik- „Badanie propagacji dźwięku dzwonka szkolnego w I LO Kwidzyn”

 

Nagrody specjalne ufundowane przez lokalne firmy otrzymali:

Nagroda Specjalna KBR Poland:Szymon Jurczyk, Jakub Kędzior,Wojciech Żółtański- „Zautomatyzowanie i usprawnienie działania sklepów wielkopowierzchniowych”;

Nagroda Specjalna Jabil Poland:Daria Kiedrowskai Iga Zamyślewska- „Co i jak jeść, aby czuć się lepiej?”;

Nagroda Specjalna Jabil Poland- Sandra Mucha, Wiktoria Szempek - „Owocny związek pogody z gorącą kąpielą”,

Nagroda Specjalna Cafe Sati: Sandra Mucha,Wiktoria Szempek - „Owocny związek pogody z gorącą kąpielą”;

Nagroda Specjalna Fundacji Zaawansowanych Technologii: Wiktoria Schodowskai Sandra Wojtyra- „Perfumy- działanie na stany emocjonalne”;

Nagroda Specjalna Fundacji Zaawansowanych Technologii:Daria Kiedrowskai Iga Zamyślewska- „Co i jak jeść, aby czuć się lepiej?”,

Nagroda Publiczności: Patryk Drzewiński-„Funkcja dzeta”.

 

Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO ale także dla zainteresowanych uczniów szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której wszyscy uczestnicy Festiwalu mogli zapoznać się z projektami, odbyły się wykłady i warsztaty. O tym, jak urządzenie elektryczne może działać bez baterii opowiadali prof. Grzegorz Lentka i Grzegorz Orlicki Politechniki Gdańskiej. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosił prelekcję pt. „Od ogniwa Volty do ogniwa wodorowego”. Ponadto, podczas Festiwalu odbyły się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Opacianem – nauczycielem I LO w Kwidzynie oraz alpinistą Tomaszem Domalewskim. Organizatorzy zadbali również o możliwość wzięcia udziału w siedmiu ciekawych warsztatach. Uczniowie zainteresowani przyrodą uczestniczyli w zajęciach - „Po co przyrodzie zapach”, „Jaskółki na księżycu, czyli jak ptaki dokonują niemożliwego”. Zainteresowani nowymi technologiami wzięli udział w warsztatach - „Programowanie i nowoczesne technologie. Jak zarabiać na swoim pomyśle” i „ Wstęp do mikrokontrolerów”. Inne spotkania cieszące się dużym zainteresowaniem uczniów to „Aktywność społeczna – alternatywa do bycia korpo – ludkiem”, spotkanie a wolontariuszami Stowarzyszenia AKWEDUKT czy warsztat fotograficzny „Selfie poziom wyżej”.

Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Starosty kwidzyńskiego i lokalnych firm: KBR, Jabil, Sati, Iternational Paper, Mix, Carrefour, Moody Light Studio , Miasto Kwidzyn oraz szkół: CKZiU w Kwidzynie, ZSP nr 2 w Kwidzynie.

Uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych warsztatach, przeprowadzonych przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych z I LO organizacji: stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Akwedukt i M.A.P.A. Obywatelska, firmy: PixBlocks, Snarto oraz Studenckie Koło Naukowe Chip z Politechniki Gdańskiej.

Program wydarzenia => tutaj.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej.

Film