Regionalny Festiwal Naukowy w Szczecinie

Regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się w Szczecinie już po raz 5. Młodzi naukowcy starali się o miejsce w finale na Gdynia E(x)plory Week, gdzie w październiku zawalczą o stypendia naukowe i możliwość reprezentacji Polski na konkursach zagranicznych. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 5 z 22 projektów.

Gospodarzami Festiwalu byli Urząd Miasta Szczecin oraz Technopark Pomerania. Partnerem Festiwalu był Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Festiwal odbył się w Technoparku Pomerania przy ul. Cyfrowa 6. 

Decyzją Jury w składzie:

dr hab. inż. Paweł Milczarski, prof. ZUT

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin

- przewodniczący Jury

 dr hab. Janusz Chrzanowski

Akademia Morska w Szczecinie, Wydział Mechaniczny

dr Karolina Dec

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka

dr Tomasz Denkiewicz

Uniwersytet Szczeciński, Wydział Matematyczno-Fizyczny

dr inż. Agnieszka Kozłowska

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny,  Zakład Materiałów Funkcjonalnych i Biomateriałów

dr inż. Krystian Pietrzak

Akademia Morska w Szczecinie, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu

dr inż. Włodzimierz Ruciński

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wydział Informatyki

 dr Małgorzata Świątek

Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk o Ziemi

 do finału przeszły następujące osoby:

  • Jan Struziński, Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz „HAMV – High Altitude Micro Air Vehicle” z Gdyni
  • Bartosz Piechocki „ Safe flight – innovative idea for a wing modification” z Poznania
  • Konrad Szafer, Mikołaj Zieliński “Bioniczna proteza górnej kończyny człowieka” z Poznania
  • Anna Aldona Skierska „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne” ze Szczecina
  • Szymon Kanikowski „Wykrywacz raka” z Poznania

„Warto podkreślić, że projekty z roku na rok rozwijają się. Niektóre z nich powracają do Konkursu w zmienionej, ulepszonej formule. To dobry znak i miłe zaskoczenie, obserwować młode osoby pracujące z takim zapałem” - mówi Paweł Milczarski, przewodniczący Jury.

Ci szczęśliwcy mogą liczyć na miejsce na podium w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 23-25 października 2019 w Gdyni. Nagrody, jakie można zdobyć w finale to: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS, wyjazdy na zagraniczne konkursy naukowe np. bilet na największy naukowy konkurs dla młodzieży na świecie - Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych oraz udział w prestiżowych programach stażowych i mentorskich oraz dodatkowe nagrody ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Nagrody specjalne przyznali także: Miasto Szczecin, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct, oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Otrzymali je: Anna Aldona Skierska, Konrad Szafer i Mikołaj Zieliński, Joanna Ratajczak, Szymon Kanikowski, Bogdan Sęczkowski, Karol Jurski, Jan Rosa, Łukasz Subota, Paweł Michoński i Paweł Szczepański, Jolanta Wolska, Lena Pielech i Kamila Matuszak.

"Przygodę z E(x)plory rozpoczęłam 4 lata temu. Wciąż rozwijam swój projekt, bo wciąż otrzymuje wsparcie zarówno od organizatorów Konkursu jak i mojej rodziny oraz opiekuna naukowego. Nie zawsze wygrywałam, ale zawsze widziałam, że inni ludzie we mnie wierzą i to dało mi dużo motywacji do pracy nad rozwojem projektu" - opowiada Anna Skierska ze Szczecina, jedna z finalistek Konkursu.

Organizatorzy zawsze podkreślają, że nikt nie powinien wracać do domu z poczuciem przegranej. Wszystkie projekty konkursowe były na wysokim poziomie. Ich autorzy mieli okazję poćwiczyć prezentowanie swoich inicjatyw zarówno przed ekspertami jak i przedstawicielami mediów. To jednak nie koniec nadziei na finał. Ciężka praca i mitywacja sprawiają, że młodzi naukowcy szybko uczą się na błędach, wyciągają wnioski i powracają do kolejnych edycji z ulepszonymi pomysłami. 

Podczas regionalnego etapu Konkursu naukowego E(x)plory, obok prezentacji projektów naukowych, odbywały się pokazy, warsztaty naukowe i wykłady, dostępne dla odwiedzających Festiwal.

Partnerem festiwalu jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. 

Za jego pośrednictwem Województwo Zachodniopomorskie umożliwia finansowanie:

  • nauki kompetencji komunikacyjnych, przedmiotów ścisłych i języków obcych;
  • wyposażenia szkół;
  • doskonalenia nauczycieli;
  • tworzenia programów, które odpowiadają potrzebom rynku pracy;
  • budowy i modernizacji sal praktycznej nauki zawodu. 

Szczegóły na stronie www.rpo.wzp.pl