Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu

Poznajcie zwycięskie projekty regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu. 10 laureatów dołączyło do grona finalistów z poprzednich rozgrywek w Szczecinie i we Wrocławiu. Młodzi naukowcy spotkają się w Gdyni na krajowym finale Konkursu.

Gości Festiwalu przywitali: Wiceprezydent Torunia Andrzej Rakowicz, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, Dyrektor Totuńskiego Parku Technologicznego, Tomasz Urbanowicz oraz Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

„Kiedy jestem wśród tych młodych ludzi, to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nasza młodzież ma ogromnych potencjał i że będzie ułatwiać życie przyszłym pokoleniom” – powiedział Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Do tegorocznego regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu zakwalifikowały się 23 projekty. 6 otrzymało akredytacjędo finału:

  • Szymon Łuczak, Jakub Nowak, Przemysław Kocioruba „LiberiOS”
  • Mateusz Malikowski, Julia Kosińska, Kalina Wiśniewska „Budowa urządzenia umożliwiającego oczyszczenie wody z leków, z naciskiem na niestereoidowe leki przeciwbólowe na przykładzie ibuprofenu oraz zbadanie wpływu jego poszczególnych stężeń na organizmy żywe”
  • Agata Gaweł„MIX2 – nowy naturalny inhibitor oporności wielolekowej”
  • Patryk Drzewiński „Funkcja dzeta”
  • Oskar Makowski „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”
  • Michał Kaczmarek „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”

Zwycięskie projekty zostały wybrane decyzją Jury w składzie:

Maciej Krużewski, Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji

Przewodniczący Jury

dr Anna Beata Kwiatkowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Matematyki i Informatyki, Zakład Metodyki Nauczania Informatyki i Technologii Informacyjnej

dr Marta Małecka-Adamowicz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii Eksperymentalnej, Zakład Mikrobiologii

dr inż. Dariusz Mikołajewski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej, Zakład Teleinformatyki

dr Beata Pietrewicz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Instytut Fizyki

dr hab. n. med. inż.  Krzysztof Skowron, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakład Mikrobiologii

Tomasz Urbanowicz, Dyrektor Toruńskiego Parku Technologicznego

Waldemar Wiśniewski, Grupa Passio

"Pierwszy raz bierzemy udział w konkursie. To bardzo inspirujące, widzieć naszych równieśników z tak niesamowitymi pomysłami. Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom uda nam się zrealizować swoją pasję" - opowiada Wiktoria Schodowska i Sandra Wojtyra badają działanie perfum na stany emocjonalne. Chcą zastąpić nimi leki psychotropowe stosowane m. in. przy leczeniu depresji.

Nagrody specjalne przyznali również: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruńska Agencja Innowacji oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w jesieniąw Gdyni. Tam młodzi naukowcy zawalczą o miejsce na podium i liczne nagrody, m. in. stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe, udział w programach stażowych i mentorskich.

Oprócz projektów konkursowych festiwalowicze mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach naukowych; dowiedzieć się jak powstaje dźwięk, jak widzą zwierzęta, jak rozszerza się Wszechswiat, czy spróbować swoich sił w przeróżnych grach i zabawach.

Gospodarzami Festiwalu są: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruński Park Technologiczny.

--

Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspiera Regionalny Festiwal E(x)plory w Toruniu. Jesteśmy przekonani, że wielu spośród młodych naukowców będących uczestnikami naszego wydarzenia już niedługo przyczyni się do budowania innowacyjnego potencjału regionu kujawsko-pomorskiego.

Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I Wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu. Niemal połowa z 430 mln € przeznaczonych na ten sektor została skierowana właśnie na stymulowanie współpracy środowisk naukowych z przedsiębiorcami oraz na rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Wsparcie to będzie miało formę zarówno dotacji, jak i instrumentów finansowych. 

Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści.

Zapraszamy na stronę: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.