Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Podzamczu k. Kielc

Ukryta prawda i właściwości herbaty, hydrauliczne ramię robota oraz komu ewolucja dała skrzydła – to główne atrakcje nadchodzącego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu k. Kielc. Oprócz wydarzeń towarzyszących młodzi naukowcy, autorzy najlepszych projektów ze świata nauki i technologii, będą walczyć o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzami Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu oraz Województwo Świętokrzyskie.

Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono blisko 160 projektów, a 120 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 4 miastach w całej Polsce (Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Podzamcze k. Kielc). Do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Podzamczu k. Kielc zakwalifikowało się aż 40 projektów. Podczas Festiwalu młodzi naukowcy będą rywalizować o miejsca w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Przed nami ostatni w tym roku Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory. Do tej pory odwiedziliśmy trzy miasta: Szczecin, Wrocław i Bydgoszcz, gdzie wyłoniliśmy 23 najlepsze projekty naukowe. - mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. W nadchodzących regionalnych eliminacjach konkursu Naukowego E(x)plory w Podzamczu koło Kielc bierze udział aż 40 projektów! 27 kwietnia poznamy ostatnich młodych naukowców, z którymi spotkamy się w październiku na naszym wydarzeniu finałowym. - dodaje. 

Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu k. Kielc młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w wykładach, pokazach i warsztatach naukowych. Obok prezentacji projektów konkursowych odbędzie się m.in. wykład dr Tomasza Suleja z Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, który podczas swojego wystąpienia pt.Komu ewolucja dała skrzydła” opowie o prehistorycznych zwierzętach latających i wielkim szybującym odkryciu polskich paleontologów z Opolszczyzny. Organizatorzy zapraszają również na warsztaty przygotowane przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą szereg reakcji chemicznych, dowiedzą się jakie zastosowanie i właściwości ma herbata oraz jakie substancje przewodzą prąd.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia można przesyłać na adres checiny@explory.pl.  Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.explory.pl.

---

Zobacz projekty biorące udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Podzamczu k. Kielc

Program Fesiwalu już dostępny!

---

REGIONALNE CENTRUM NAUKOWO-TECHNOLOGICZNE

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne (RCN-T) to instytucja działająca w celu skupienia działań i inicjatyw lokalnych oraz regionalnych dla rozwoju gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego oraz stymulowania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami naukowymi, instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorstwami, ze szczególnym uwzględnieniem transferu nowoczesnych technologii i rozwoju przedsiębiorczości.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne tworzy warunki organizacyjne, materialne i logistyczne dla transferu osiągnięć nauki i nowoczesnych technologii dla przedsiębiorstw oraz działalności badawczo-wdrożeniowej. Ważnym elementem działalności RCN-T będzie prowadzenie procesów inwestycyjnych oraz tworzenie optymalnych warunków do inwestowania.

Więcej na www.rcnt.pl.