Regionalny Festiwal Explory we Wrocławiu

Nie zwalniamy tempa!
Już 19 kwietnia rozpoczynamy kolejny Regionalny Festiwal Explory! Tym razem ponownie zawitamy do Wrocławia, gdzie razem z partnerami - Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Fundacją Pro Mathematica i Województwem Dolnośląskim zaprosimy młodzież z regionu do poznawania praktycznej strony nauki! 

W gościnnych progach WPT młodzi będą mogli wziąć udział w wykładach i warsztatch. W Programie m.in.:

 •  KALOSZACH NA KSIĘŻYC, CZYLI (R)EWOLUCJA TELEKOMUNIKACJI Internet jest praktycznie wszędzie. Na naszym globie występuje coraz mniej obszarów bez dostępu do sieci. Czym właściwie jest ta „sieć” i na czym polega jej działanie? Coraz więcej urządzeń jest połączonych do globalnej sieci. Komputery, konsole, ale również sensory i automaty oraz samochody. W przypadku sieci 5G mamy tu do czynienia z milionem urządzeń na 1 km². To pozwala na szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji i zarządzanie zasobami. Jednocześnie wiąże się z potrzebą przesyłu olbrzymich ilości danych do centrów obliczeniowych. Świat się zmienia. Nokia zaczynała w XIX wieku od produkcji kaloszy, dziś wysyła razem z NASA stacje bazowe na księżyc. Co jeszcze przed nami? Czy chatGPT rozwiąże problemy ludzkości? Czy grozi nam inwazja bezrobotnych smartzombies?

  PROWADZĄCY: Piotr Wróbel, rozpoczął swoją karierę w telekomunikacji w 2006 roku dołączając do Siemensa z 3 letnim doświadczeniem w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ostatnie 16 lat zajmował się zarządzaniem strukturą produktów, zmieniając role i stanowiska od Basic Data Manager’a przez pozycję Line Manager’a, kończąc pracę w dziale Core and Network Solutions jak Digitalization and Transformation Leader. Skupia się na ciągłym doskonaleniu zgodnie z metodologią Kaizen i ciężko pracuje nad rozwojem własnych umiejętności zarówno miękkich, jak i twardych.

 • CZŁOWIEK NA MARSIE Kilkadziesiąt lat po tym, jak człowiek postawił nogę na Księżycu wciąż marzymy o tym, żeby przesunąć granice jeszcze dalej. Lot na Marsa? Czemu nie! Wydaje się, że prace nad odpowiednim pojazdem pozwolą nam w końcu zrealizować ten plan. Czy oby na pewno? Jakie przeszkody stoją na drodze tego, aby pierwszy człowiek postawił nogę na Czerwonej Planecie? Z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć, zanim postanowimy zasiedlić Marsa?

  PROWADZĄCA: Justyna Pelc – Inżynierka zainteresowana komunikacją i nowymi technologiami. Posiada kilkuletnie doświadczenie w marketingu i PR oraz zarządzaniu projektami. Pasjonatka tematyki kosmicznej, ma
  na koncie wiele nagradzanych w międzynarodowych konkursach projektów kosmicznych. Przewodnicząca Stowarzyszenia Innspace, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz Director of
  Strategy w Space Robotics Society. Jurorka i mentorka w wielu konkursach i hackathonach o tematyce kosmicznej i robotycznej, prelegentka na międzynarodowych wydarzeniach i konferencjach. Zawodowo pełni rolę Head of Community w firmie DAC.digital.
 • ASTROBIOLOGIA I EKSTREMOFILE – JAK NAUKOWCY BADAJĄ MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA ŻYCIA POZA ZIEMIĄ Podczas prezentacji przedstawię ciekawy świat organizmów ekstremofilnych zasiedlających najbardziej ekstremalne zakątki naszej planety, od głębin oceanicznych, po wulkany i atmosferę. Czy znajdziemy je także poza naszą Ziemią? A może już poniekąd udało nam się odkryć ich pozostałości na innych ciałach niebieskich? Zabiorę Państwa w podróż przez astrobiologię, która nam naukowcom pozwala na co dzień zrozumieć różne procesy zachodzące na Ziemi oraz porównywać je do planet i księżyców naszego Układu Słonecznego oraz poza nim. Procesy te, związane są ściśle ze wspomnianymi miejscami ekstremalnymi na naszej kuli ziemskiej, w których występują organizmy ekstremofilne. Jak sobie radzą w takich środowiskach?

  PROWADZĄCA: Ewa Borowska –założycielka Extremo Technologies i obecna dyrektor ds. technologii (CTO). Zajmuje się łączeniem innowacyjnych technologii, ulepszaniem systemów bazujących na nowych biotechnologiach i wdrażaniem interdyscyplinarnego podejścia w firmie. Uważa, że badania nad organizmami ekstremofilnymi pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia na innych planetach układu słonecznego oraz poza nim, oraz na walkę z różnymi chorobami, czy ochronie środowiska.

Pełny program wraz z sylwetką Prowadzących dostępny jest na https://www.explory.pl/2023/