II Kongres E(x)plory "Innowacje - do przodu, czyli którędy?"

II Kongres E(x)plory: Innowacje – do przodu, czyli którędy?

2 grudnia 2015, Centrum Nowych Technologii CeNT UW, Warszawa

Czy w Polsce można realizować badania naukowe na satysfakcjonującym poziomie? Czy instytucje naukowe mogą skłonić do powrotu Polaków studiujących i realizujących badania zagranicą? Dlaczego wielu innowatorów nie decyduje się na założenie startupu w Polsce? Czy nowa ustawa o wspieraniu innowacyjności realizuje rzeczywiste potrzeby środowiska startupowego? To główne tematy zorganizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii II Kongresu E(x)plory „Innowacje – do przodu, czyli którędy?”, który odbył się 2 grudnia br. w Centrum Nowych Technologii CeNT UW w Warszawie.

Kongres skierowany był do polskich innowatorów, zarówno tych realizujących projekty startupowe, jak i naukowców prowadzących badania na uczelniach wyższych i w intytucjach naukowych, przedstawicieli działów badań i rozwoju z firm, a także instytucji finansujących i wspierających innowacje.  – W kongresie uczestniczyło ponad 150 innowatorów. Tak szerokie grono pozwoliło na wielopłaszyznową dyskusję na temat warunków rozwoju dla innowacji. – mówi Zuzanna Ziajko, z Fundacji Zaawansowanych Technologii, koordynatorka Kongresu. – Ta dyskusja była potrzebna, szczególnie w obliczu uchwalenia nowej ustawy o innowacyjności, o którą zabiegało środowisko startupowe.

Wątkiem przewodnim Kongresu była dyskusja nad temat realizowanych zmian legislacyjnych i potrzebnych instrumentów wsparcia dla innowatorów. W dyskusji „Zostać, czy wyjechać?” wezmą udział Eliza Kruczkowska (Startup Poland), Borys Musielak (Reaktor), dr Przemysław Żelazowski (SatAgro), Tomasz Czapliński (SpeedUp Group), Ewa Chronowska (Capital Ventures) oraz Michał Bańka (PARP). Paneliści zastanawiali się co Polska oferuje dzisiaj startującym małym przedsiębiorcom i czy opłaca się inwestować w biznes w Polsce.

O tym, jak zachęcać utalentowaną młodzież do studiowania w Polsce oraz co zrobić, aby młodzi naukowcy widzieli sens realizacji ich badań w Polsce dyskutowali dr hab Marta Szulkin z CeNT UW, dr Joanna Bagniewska z University of Reading, dr Jakub Bochiński reprezentującyThe Open University/ Centrum Nauki Kopernik oraz Jan Przybyłowicz, laureat II-go miejsca Konkursu Naukowego E(x)plory 2015.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Kongresu była towarzysząca mu Specjalna Edycja Konkursu Naukowego E(x)plory, w której weźmie udział 41 Młodych Naukowców w wieku 14-20 lat, realizujących własne projekty badawcze.