Trzy projekty przygotowane przez młode talenty Explory biorą udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie! W tegorocznej edycji, pośród najzdolniejszych, młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Filip Piękoś, Katarzyna Furmanek, Karolina Markiewicz i Oliwia Górska. Wydarzenie, w którym weźmie ponad 1 700  uczniów z całego świata, odbędzie się w Teksasie. 

14-19 maja 2023 r. w Dallas, w Teksasie odbędzie się tegoroczna edycja konkursu Regeneron ISEF – najważniejszego międzynarodowego konkursu naukowego, podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.

W tym gronie mogą znaleźć się także młodzi z Polski, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat! Katarzyna Furmanek zajęła się innowacyjnym leczeniem trądziku, czyli ósmej co do częstotliwości występowania choroby na świecie. Zauważając, że dotychczasowe metody leczenia nie są w pełni skuteczne i mogą być obarczone wieloma skutkami ubocznymi, bada propolis – substancję naturalnego pochodzenia. Karolina Markiewicz oraz Oliwia Górska przez swój projekt chcą zwrócić uwagę na kwestię negatywnego wpływu dwutlenku węgla i nawozów sztucznych na ekosystemy wodne. W obserwacjach skupiły się na zmniejszeniu ryzyka wyginięcia rozwielitek, które przez zdolności filtracyjne umożliwiają samooczyszczanie się zbiorników wodnych. Z kolei Filip Piękoś to młody wynalazca, który stworzył programowalną klawiaturę komputerową dla osób z niepełnosprawnościami kończyn dolnych i górnych. Funkcje nowatorskiego urządzenia można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

– Do stworzenia mojego projektu zainspirował mnie znajomy, który przez chorobę nie mógł obsługiwać komputera za pomocą rąk. Zauważyłem, że tego typu ograniczenia mogą uniemożliwiać kontakt ze światem i stanowić wykluczenie społeczne, dlatego postanowiłem stawić czoła temu problemowi – tłumaczy Filip. – Cieszę się, że mój pomysł został doceniony przez jurorów Explory. Mam nadzieję, że zmieni życie wielu osób na lepsze – zaznacza młody wynalazca, finalista Regeneron ISEF i zwycięzca polskiego Konkursu Explory 2022.

Jedynym sposobem na zakwalifikowanie się polskich młodych do udziału w konkursie Regeneron ISEF jest sukces w Konkursie Explory – najważniejszej w kraju inicjatywy dla młodych innowatorów i badaczy. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

– Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy w ramach Programu Grantowego, Programu Mentorskiego czy Konkursu Explory, chcemy także, by pokazywali swoje pomysły na arenie międzynarodowej, poznawali inspirujących rówieśników i najważniejszych naukowców współczesności – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. – Udział w Regeneron ISEF to niezwykła szansa i przygoda. To zaszczyt, że możemy pomóc młodzieży rozwijać swój potencjał i pokazywać swoje pomysły światu. Z niecierpliwością czekam na wiadomości o ich kolejnych osiągnięciach – podkreśla. 

Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy w piątek, 20 maja. Relację z całego wydarzenia będzie można śledzić na Facebooku i Instagramie Explory.

Udostępnij ten artykuł: