Jak co roku, ruszają Regionalne Festiwale Explory.  Są to popularnonaukowe zajęcia edukacyjne, dla uczniów szkół z całej Polski, połączone z regionalnymi etapami Konkursu Explory, organizowanymi online.

WARSZAWA

W warszawskiej odsłonie wydarzenia (która odbywa się już 29 marca 2023) młodzież będzie miała okazję przekonać się, że nauka to nie tylko inspiracja do nowych rozwiązań, ale może być także atrakcyjną drogą kariery. W programie m.in.:

  • Spotkanie z Alumnami – rozmowa dziennikarki edukacyjnej, Justyny Sucheckiej z uczestnikami i finalistami Konkursu Explory – o doświadczeniu konkursowym oraz pierwszych krokach młodych naukowców i innowatorów. W spotkaniu udział wezmą Julia Kosińska, Mateusz Malikowski, Patryk Górski, Gabriela Rutkowska, Kamil Leonik
  • „Niecodzienna inżynieria materiałowa” - dr inż. Rafał Wróblewski
    Królestwo materiałów to: metale, polimery, ceramika i kompozyty. Inżynieria materiałowa zajmuje się badaniem właściwości tych materiałów, udoskonala je, a także projektuje nowe. Dzięki temu możliwe są szybsze podróże, tańsze produkty, wytrzymalsze narzędzia, zaś przełomowe odkrycia w inżynierii materiałowej umożliwiają rozwój całej ludzkości! Czy można w tym obszarze zrobić coś nowego, zaskakującego?
  • „Zadziwiająca matematyka” - wykład dr inż. Michała Zwierzyńskiego. Na tapet weźmiemy liczby, geometrię, rachunek prawdopodobieństwa oraz statystyki, których rozwiązanie okazje się zupełnie inne niż z początku się wydaje
  • „Jak innowacyjnie prowadzić projekt naukowy?” – innowacyjny warsztat dla około 40 uczniów, prowadzony przez dr Katarzynę Kołacz. W trakcie spotkania prześledzimy wszystkie etapy realizacji projektu edukacyjnego opartego na samodzielnym rozwiązywaniu problemów oraz świadomym i krytycznym korzystaniu z różnych źródeł informacji. Przeprowadzimy analizę i ocenę przykładowych projektów z różnych perspektyw: realizatorów, zewnętrznych ekspertów oraz potencjalnych odbiorców ich rezultatów. 

W części online, regionalnym etapie Konkursu Explory zaprezentują się twórcy 34 innowacyjnych projektów naukowych. Młodzi, jak co roku zaskoczyli kreatywnymi pomysłami na usprawnienie świata. Naukowcy będą prezentować m.in. czujnik niebezpieczeństw na trasach leśnych, nowatorskie retencyjne zbiorniki wodne, wykrywacze wolnych miejsc parkingowych oparte na sztucznej inteligencji, ale także projekty biologiczne, medyczne, diagnostyczne oraz interdyscyplinarne. W Explory tradycją są spotkania z jurorami, podczas których młodzi, bez względu na wynik i ocenę projektu, otrzymują informację zwrotną od specjalistów i mają okazję poznać nową, ekspercką perspektywę na swój projekt. Dzięki temu Explorerzy i Explorerki udoskonalają projekty i niekiedy wracają do Konkursu z lepszymi wersjami swoich pomysłów.

 

WROCŁAW

Ruszyły także zgłoszenia na wrocławskie wydarzenie. Widzimy się 19 kwietnia we Wrocławskim Parku Technologicznym, w Budynku DELTA, ul. Duńska 9, w godzinach 9:00- 13:00 (konkretny zakres godzinowy i merytoryczny wybiera nauczyciel, poprzez formularz zgłoszeniowy

W Programie m.in.:  

  • „ Astrobiologia i ekstremofile - jak naukowcy badają możliwość wystąpienia życia poza Ziemią" - Ewa Borowska

Podczas prezentacji poznamy ciekawy świat organizmów ekstremofilnych zasiedlających najbardziej ekstremalne zakątki naszej planety, od głębin oceanicznych, po wulkany i atmosferę. Czy znajdziemy je także poza naszą Ziemią? A może już poniekąd udało nam się odkryć ich pozostałości na innych ciałach niebieskich? To będzie podróż przez astrobiologię, która nam naukowcom pozwala na co dzień zrozumieć różne procesy zachodzące na Ziemi oraz porównywać je do planet i księżyców naszego Układu Słonecznego oraz poza nim.

  • „W kaloszach na Księżyc, czyli (r)ewolucja w telekomunikacji” – Piotr Wróbel 

Internet jest praktycznie wszędzie. Na naszym globie występuje coraz mniej obszarów bez dostępu do sieci. Czym właściwie jest ta „sieć” i na czym polega jej działanie? Coraz więcej urządzeń jest połączonych do globalnej sieci. Komputery, konsole, ale również sensory i automaty oraz samochody. W przypadku sieci 5G mamy tu do czynienia z milionem urządzeń na 1 km². To pozwala na szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji i zarządzanie zasobami. Jednocześnie wiąże się z potrzebą przesyłu olbrzymich ilości danych do centrów obliczeniowych. Świat się zmienia. Nokia zaczynała w XIX wieku od produkcji kaloszy, dziś wysyła razem z NASA stacje bazowe na księżyc. Co jeszcze przed nami? Czy chatGPT rozwiąże problemy ludzkości? Czy grozi nam inwazja bezrobotnych smartzombies? 

  • Interaktywne warsztaty: „Jak innowacyjnie prowadzić projekt naukowy?” dr Adama Czyżewskiego, „Wszystko można zaprojektować. Przyszłość też!” prowadzony przez Design Thinking Institute, "Minisumo od kuchni, czyli podstawy budowy robota klasy minisumo" - KoNaR - Koło Naukowe Robotyków

 

Gorąco zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń i aktywnego udziału w częsciach online!

Udostępnij ten artykuł: