Spotkania z młodymi talentami oraz wykłady dla pasjonatów nauki w każdym wieku - zbliża się Gdynia Explory Week 2021

Dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, będzie gościem specjalnym tegorocznej 10. edycji Gdynia Explory Week. W programie wydarzenia prezentacje najlepszych projektów młodych talentów w kraju w ramach Finału Konkursu Explory oraz nowość - po raz pierwszy Festiwal Explory zagości w 10 szkołach w całej Polsce! Na uczniów czekają wykłady i warsztaty prowadzone przez znanych popularyzatorów nauki. Gdynia Explory Week odbędzie się w dniach 20-22 października 2021 roku. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pasjonatów nauki i odbędzie się online na platformie hopin. Udział jest bezpłatny.

Gdynia Explory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się z Krajowego Finału Konkursu Explory i Festiwalu Explory. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, który poprowadzi wykład "Prywatność, najnowsze i najstarsze „prawo” ludzkości”.

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych talentach, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach odbywających się w ramach Festiwali Explory oraz finału, który co roku odbywa się w Gdyni.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Explory wezmą udział 33 projekty. Zostały one wyłonione spośród 163 projektów zgłoszonych do Konkursu. Podczas Gdynia Explory Week młode talenty będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS, udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Opisy projektów młodych talentów biorących udział w finale Konkursu Explory dostępne są na stronie http://www.explory.pl/2021.

Wykłady naukowe w szkołach oraz online

W tym roku po raz pierwszy Festiwale Explory pojadą do szkół! Młodzież szkolna z 10 miast z całej Polski będzie mogła wziąć udział w warsztatach i wykładach znanych popularyzatorów nauki.  W programie m.in. dyskusja naukowiec-sportowiec, która odbędzie się w ZSO nr 7 w Gdańsku. Gościem dr Adama Sieradzkiego z Politechniki Wrocławskiej będzie mistrz Polski w pływaniu i olimpijczyk - Kacper Majchrzak. Uczniowie podczas warsztatów będą też mieli okazję poznać program „Mistrzowie w drodze” propagujący zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród młodych kierowców. Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kwidzynie wezmą udział w warsztacie "Internet, zagrożenia i możliwości: o sposobach wykrywania i przeciwdziałania przemocy w sieci.", który poprowadzi laboratorium sztucznej inteligencji - Samurai Labs. Piotr Kosek, twórca i prowadzący kanał na Youtube Astrofaza odwiedzi XL LO im. S. Żeromskiego w Warszawie i opowie o tym, jak powstał wszechświat. Wybrane wydarzenia odbywające się w szkołach będą transmitowane online dla platformie hopin.

W ramach Festiwalu Explory odbędą się również wykłady i panele dostępne wyłącznie online dla zarejestrowanych uczestników. Organizatorzy zapraszają szczególnie młodzież szkolną na piątkowe dyskusje i prezentacje dotyczące różnorodnych form wsparcia. Wraz z partnerami porozmawiają i przedstawią oferty szkół wyższych w Polsce i za granicą oraz przyjrzą się stypendiom i stażom.   

Explory kończy w tym roku 10 lat. Z tej okazji na Gdynia Explory Week zaprosiliśmy laureatów Konkursu Explory z poprzednich edycji. Zobaczymy, co się teraz u nich teraz, czy rozwijają swoje projekty, jak dalej potoczyła się ich kariera naukowa i zawodowa. Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się także piątkowe webinaria poświęcone różnym kierunkom studiów. Na takie informacje z pierwszej ręki czekają z pewnością wszystkie młode talenty, zastanawiające się nad swoją przyszłością. - mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. 

Udział w Gdynia E(x)plory Week 2021 jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Program oraz rejestracja dostępne są na stronie: http://www.explory.pl/2021  

Mecenasem Programu Explory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Udostępnij ten artykuł: