Explory Day będzie częścią Forum Inteligentnego Rozwoju, unikalnego wydarzenia poświęconego innowacjom i inwestycjom w przyszłość.

Program:

10.00 - Otwarcie wydarzenia

10.15 - Wykład „Technologie neurokognitywne”  -  prof. Włodzisław Duch, Kierownik Zespołu Neuroinformatyka i Sztuczna Inteligencja                             

Najciekawsze inspiracje dla rozwoju sztucznej inteligencji pochodzą z badań nad mózgiem. Coraz lepiej radzimy sobie z interpretacją zachodzących w mózgu procesów. Projekty takie jak Neurolink zdobyły wielki rozgłos. Co w tej dziedzinie jest możliwe a co jest fantazją? Czy wkrótce podłączymy komputery bezpośrednio do naszych mózgów? Czy doprowadzi nas to do katastrofy, czy raczej do utopijnej wizji transhumanistów, ery powszechnej szczęśliwości?

Profesor Włodzisław Duch ukończył studia fizyki teoretycznej, obronił doktorat z chemii kwantowej, zrobił habilitację z matematyki stosowanej, a po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Obecnie jest pracownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2013 roku skupił się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych.

11.00 - Wykład „Poszukiwane kompetencje w XXI wieku” – Zuzanna Podgórska, kierownik Laboratorium Radanova Laboratories

Zuzanna Podgórska jest absolwentką Wydziału Mechatroniki oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Doktorantka na Wydziale Fizyki PW. Obecnie kieruje polskim oddziałem szwedzkiego Laboratorium Radanova Laboratories. Jest Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Spełnia się również jako opiekunka inżynierskich prac dyplomowych i mentorka w programach wsparcia studentów w ramach praktyk zawodowych.

11.30-13.00 - Spotkanie z Laureatami Konkursu Explory. Podczas panelu zaprezentują się Młode Talenty z woj. kujawsko – pomorskiego oraz

Laureaci z całej Polski. Porozmawiamy o ich projektach zgłoszonych do Konkursu Explory, inspiracjach, zainteresowaniach oprócz naukowych, planach na przyszłość.

Zaproszeni Goście:

  • Kamila Splinter, Laureatka Konkursu Explory 2018  za projekt „Rekrystalizacja – zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu żelaza(VI) żelaza (II)”
  • Marek  Rauchfleisz z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, Finalista Konkursu Explory 2021 - projekt „Specjalistyczny dron do badań troposferycznego ozonu z precyzyjnym pozycjonowaniem i bezprzewodową transmisją danych”
  • Maciej Uranowski z Katolickiego Liceum Księży Pallotynów w Chełmnie, Finalista KonkursuExplory 2021- projekt „Badanie ilości betuliny w pniarku brzozowym w zależności od rozwoju owocnika oraz składu grzybni”
  • Oliwia Raniszewska i Martyna Łuszczek z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcące w Toruniu i  I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, Finalistki KonkursuExplory 2021  - projekt „Aquacollector - przenośne urządzenie do zbierania i utylizacji zanieczyszczeń syntetycznych z akwenów”

Udział w Explory Day jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o przesłanie zgłoszenia do 24.09.2021 na adres mailowy: j.stradowska@fzt.org.pl

Partnerem Wspierającym Explory Day jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Udostępnij ten artykuł: