Ostatni finaliści Explory 2021 wyłonieni!

Za nami ostatni Regionalny Festiwal Naukowy Explory, który odbył się wirtualnie w Łodzi. Utalentowane młode osoby z regionu walczyły o pozostałe miejsca w finale Konkursu Explory. Akredytacje do krajowego finału otrzymało 9 projektów. 

Konkurs Explory od 10 lat odkrywa młode talenty, czyli projekty tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznawać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu w procesie rekrutacji, udziału w regionalnych eliminacjach w czterech miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych Explory oraz finału wszystkich wydarzeń podczas Gdynia Explory Week w dniach 20-22 października 2021.

Do regionalnego etapu Konkursu Explory w Łodzi zakwalifikowało się 31 projektów. Do finału przeszło 9 drużyn:

  • Ewa Klejman, Karol Masztalerz, Filip Bąk, Jędrzej Drozdowski „SamplAir V2 – czyli balon stratosferyczny w służbie środowisku"
  • Hubert Misiąg, Eryk Maśkiewicz, Michał Pędziński, Michał Knap „BeeApp - Pasieka na miarę XXI wieku/ Inteligentny dom dla pszczół"
  • Mateusz Żuk, Mateusz Skupień, Łukasz Pytlowany, Krzysztof Zięba „Autonomiczny asystent osób starszych i niewidomych-MML"
  • Katarzyna Filipowicz „Kwas salicylowy i algi morskie jako remedium w walce ze stresem solnym u roślin na przykładzie pszenicy durum (Triticum durum L.)"
  • Mateusz Malikowski, Kalina Wiśniewska, Julia Kosińska „Crush (the) Leavings - Ecological Antipollution Reactor „CLEAR”
  • Martyna Łuszczek, Emilia Cywińska, Oliwia Raniszewska, Krystyna Samson „Aquacollector - przenośne urządzenie do zbierania i degradacji zanieczyszczeń syntetycznych z akwenów"
  • Przemysław Kinasz, Grzegorz Mazur „ColorCheck+"
  • Jakub Głazowski „Złożone układy optyczne dzieki drukowi 3D"
  • Zofia Szymanowska „Synteza magnetyczno-luminescencyjnych nanocząsteczek na bazie magnetytu (Fe3O4)"

To oni wezmą udział w finałowych rozgrywkach w Gdyni, gdzie zawalczą o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów Programu Explory.

„Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom regionalnych rozgrywek Konkursu Explory za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. To właśnie Wy będziecie tworzyć przyszłość dla nas wszystkich i już teraz zapraszam Was do współtworzenia naszego Miasta.  Mam nadzieję, że projekty konkursowe zainspirują również pozostałych uczestników Festiwalu i w kolejnych latach będziemy mogli się cieszyć jeszcze bardziej odważnymi i pionierskimi rozwiązaniami. Do zobaczenia w Łodzi!” – podsumowała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

W ramach Festiwali Naukowych Explory publiczność głosuje na wybrany projekt, który otrzymuje nagrodę pieniężną. Uczestnicy festiwalu naukowego Explory w Łodzi wybrali projekt Mateusza Włodarskiego i Wojciecha Walczaka „Dron pasażerski z systemem hybrydowym i silnikiem na biopaliwa".

Więcej o projektach finałowych na stronie http://bit.ly/explory2021.

 

Udostępnij ten artykuł: