Zapisy na Festiwal Naukowy Explory w Łodzi

9 czerwca na platformie HOPIN odbędzie się Festiwal Naukowy Explory w Łodzi, którego tematem przewodnim jest edukacja medialna. Na uczestników wydarzenia czekają zajęcia online prowadzone przez znanych blogerów, wykładowców uczelni wyższych oraz osoby związane ze światem nauki. W programie m.in. prezentacje projektów młodych talentów biorących udział w regionalnych rozgrywkach Konkursu Explory oraz warsztaty i wykłady dla pasjonatów mediów, nowych technologii i nauki. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

 

Podczas Festiwalu Naukowego Explory w Łodzi będzie można zobaczyć m.in. dwa wykłady przygotowane przez twórców bloga Crazy Nauka -  Aleksandrę i Piotra Stanisławskich: Jak prowadzić dyskusję na temat pandemii COVID-19 i szczepień w social mediach?” oraz „Teorie spiskowe związane z kosmosem - jak powstają i jak nie dać się wkręcić?”. Ponadto Agata Ciesielska Z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia poprowadzi warsztat Ucz (się) z TikTokiem”, a Mecenas Programu Explory - Grupa LOTOS zaprezentuje pracę rafinerii i sposoby przerobu ropy naftowej. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, a szczególnie do młodzieży szkolnej i nauczycieli poszukujących pomysłów na zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Wszystkie wykłady i warsztaty naukowe będą prowadzone online przez platformę HOPIN.

Festiwal Naukowy Explory to również regionalny etapy Konkursu Explory. Czyli wyjątkowa okazja na obejrzenie projektów młodych talentów (uczniów w wieku 13-20 lat) z dziedzin takich jak biologia, chemia, nowe technologie, projekty społeczne i ekologiczne. Podczas Festiwalu w Łodzi zostaną wyłonione ostatnie projekty, które przejdą do krajowego finału Konkursu Explory - Gdynia Explory Week. Ich autorzy będą walczyć o stypendia na rozwój swoich projektów, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez Mecenasa Explory – Grupę LOTOS a także innych partnerów programu Explory.

„Ogromnie się cieszę, że ponownie będziemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież o zainteresowaniach naukowych. Uczestnicy Konkursu Explory są dopiero na początku swojej drogi, więc to bardzo ważne, że mogą otrzymać tak ogromne wsparcie w urzeczywistnianiu swoich pomysłów na innowacyjne rozwiązania. Łódź realizuje bardzo wiele działań skierowanych do młodych ludzi, przede wszystkim program Młodzi w Łodzi, dzięki któremu w Łodzi po prostu studiuje się lepiej niż w jakimkolwiek innym mieście. Zapraszam do udziału w festiwalu, a później do studiowania w Łodzi!” – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Wykłady i warsztaty naukowe online

Dr Artur Modliński z Uniwersytetu Łódzkiego wygłosi wykład Wirtualne cienie - wrogowie czy bohaterowie w sieci”, podczas którego wyjaśni czym są „Wirtualne Cienie samego Ciebie" czyli kopie wszystkiego co Internauci robią w sieci. Odpowie na pytania: kto je tworzy i w jakim celu, co zrobić aby Cienie nie stanowiły zagrożenia. Dr hab. prof. PŁ Grzegorz Szymański z Politechniki Łódzkiej podczas wykładu Social media – prawda jest tylko jedna” opowie jak odróżnić fake news od prawdy w social mediach oraz jakie tajemnice skrywa regulamin mediów społecznościowych. Ponadto, będzie można wziąć udział w wykładzie „Własność intelektualna w Twojej szkole... i po szkole też!” przygotowanym przez Marka Gozdera i Piotra Wiatrowskiego z Urządu Patentowego RP. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Agata Balak z Fundacji Zaawansowanych Technologii przybliży ideę Konkursu Explory, jego zasady i przebieg, do kogo jest kierowany oraz jak się do niego przygotować. Przedstawi przykładowe tematy projektów z różnych dziedzin. Odpowie na najczęściej pojawiające się pytania od osób rozważających udział w konkursie oraz o innych programach wsparcia jakie oferuje uczniom Program Explory – o programie mentorskim oraz o programie grantowym, do których nabory ruszają już po wakacjach.

Talenty Explory i prezentacje projektów w Konkursie Explory

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Explory w Łodzi wezmą udział 33 projekty. Lista projektów konkursowych dostępna jest pod linkiem: PROJEKTY KONKURSOWE.

PROGRAM WYDARZENIA dostępny jest na stronie: http://www.explory.pl/2021.

REJESTRACJA pod linkiem: ZAREJESTRUJ SIĘ

 

 

Udostępnij ten artykuł: