Crazy Nauka, webinary dla uczniów oraz młode talenty na

Festiwalu Naukowym Explory w Warszawie

 9 kwietnia na platformie HOPIN odbędzie się drugi w tym roku Festiwal Naukowy Explory. Na uczestników wydarzenia czekają zajęcia online prowadzone przez popularnych blogerów, wykładowców uczelni wyższych oraz osoby związane ze światem nauki. W programie prezentacje projektów młodych talentów biorących udział w regionalnych rozgrywkach Konkursu Explory. Zapraszamy młodzież i nauczycieli poszukujących pomysłów na zdalne prowadzenie lekcji, prace domowe lub zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Udział jest bezpłatny. 

 

Gwiazdami Festiwalu Naukowego Explory w Warszawie są twórcy bloga Crazy Nauka -  Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Opowiedzą o sposobach i narzędziach służących do rozpoznawania dezinformacji i fake newsów nt. COVID-19 i szczepień. Uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach naukowych, które będą prowadzone online przez platformę HOPIN.

Festiwale Naukowe Explory to również regionalne etapy Konkursu Expory. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć prezentacje projektów młodych talentów – uczniów w wieku 13-20 lat, których pomysły zachwycają nawet doświadczonych naukowców. Są wśród nich projekty z różnych dziedzin: biologii, chemii, nowych technologii, projekty społeczne i ekologiczne. Ich autorzy to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy indywidualnie bądź drużynowo będą prezentować swoje pomysły przed jury konkursowym oraz wszystkimi zainteresowanymi. Podczas Festiwali zostaną wyłonioni autorzy najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Explory - Gdynia Explory Week. Ich autorzy będą walczyć o stypendia na rozwój swoich projektów, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez Mecenasa Explory – Grupę LOTOS, a także innych partnerów Programu.

– Nasza firma stawia na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe – poprzez rozwój technologiczny, współpracę z uczelniami oraz wsparcie innowatorów. Program Explory idealnie wpisuje się w tę strategię. Dzięki niemu, wyłaniane są najlepsze projekty zgłaszane przez młodych naukowców. Utalentowana młodzież to wielka nadzieja dla naszego kraju. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja zaowocuje nowymi pomysłami i dzięki niej odkryjemy kolejnych polskich geniuszy – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Wykłady i warsztaty naukowe online

Tegoroczny Festiwal Naukowy Exploryw Warszawie to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online oraz ciekawe zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Wydarzenie skierowane jest zarówno do młodzieży szkolnej od 13 roku życia, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku. W programie znaleźć można wykłady i warsztaty naukowe, które będą prowadzone online przez platformę HOPIN.

Jakub Wiśniowski, finalista Konkursu Explory z zeszłego roku, poprowadzi wykład „Pandemiczna szkoła” i opowie o tym, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji, gdzie wszyscy uczą się przed komputerami. Dr Katarzyna Kołacz i dr Adam Czyżewski przedstawią najbardziej popularne technologie medyczne do wizualizacji schorzeń wewnętrznych pacjenta, podstawy fizyczne ich działania, zastosowania alternatywne oraz historię ich powstawania. Joanna Jurek, dwukrotna Laureatka Explory, doktorantka Ulster University, opowie czy smaczna żywność może być jednocześnie zdrowa.

Podczas webinarium „Explory 2021 – wsparcie dla uczniów, nauczycieli i szkółJoanna Gogolińska z Fundacji Zaawansowanych Technologii, przedstawi tegoroczne kalendarium, zasady Programu Mentorskiego i Programu Grantowego dla uczniów (małe granty na materiały do projektów badawczych) oraz Programu Grantowego „Szkolne Festiwale Explory” kierowanego do szkół. Przybliży również nowe działanie Fundacji Zaawansowanych Technologii - „Zmiana edukacji”.

Talenty Explory i prezentacje projektów w Konkursie Explory

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Explory w Warszawie weźmie udział 30 projektów. Są wśród nich projekty z różnych dziedzin: biologii, chemii, nowych technologii, projekty społeczne i ekologiczne. Ich autorzy to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy indywidualnie bądź drużynowo będą prezentować swoje pomysły przed jury konkursowym oraz wszystkimi zainteresowanymi. Lista projektów konkursowych dostępna jest pod linkiem: PROJEKTY KONKURSOWE.

PROGRAM WYDARZENIA dostępny jest na stronie: www.explory.pl/2021.

Udział w Festiwalach Naukowych Explory jest bezpłatny. REJESTRACJA pod linkiem: ZAREJESTRUJ SIĘ.

Kolejne edycje Festiwalu Naukowego Explory 2021:


29 kwietnia - Festiwal Explory w Olsztynie, przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego


9 czerwca - Festiwal Explory w Łodzi, gospodarzem jest Miasto Łódź i Program Młodzi w Łodzi

 

 

Udostępnij ten artykuł: