8 lat współpracy z Grupą LOTOS

 

Wystartowała 9 edycja Programu E(x)plory, którego Mecenasem – już po raz ósmy – jest Grupa LOTOS.

E(x)plory to wydarzenie, które łączy młodych naukowców, start-up’y, duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i szkoły. To szereg wykładów, prelekcji, pokazów filmowych, warsztatów i atrakcji dla młodzieży. Grupa LOTOS jako polska firma chce wspierać młodych i zdolnych Polaków, którzy będą stanowili o obliczu ojczyzny w przyszłości. Cieszymy się, że możemy być mecenasem projektów, które stymulują rozwój i wprowadzają innowacyjne, często przełomowe rozwiązania. Od wielu lat współpracujemy ze światem nauki i przynosi to świetne efekty. Tak jak nasze paliwa pozwalają napędzać pojazdy, tak niech osiągnięcia naszej zdolnej młodzieży napędzają polską gospodarkę. Wiemy, że NAJ nie bierze się znikąd, a w drodze do bycia NAJ nie można się zatrzymać. Nam wszystkim przyświeca jeden wspólny cel: silna i nowoczesna Polska, która będzie pionierem w najnowszych technologiach. To zaszczyt uczestniczyć w rozwoju zdolnych Polaków. Wiemy też, że prawdziwe diamenty trzeba oszlifować. Wspieramy tych, dla których nauka nie jest tylko nudnym obowiązkiem tylko pasją i inspiracją. Dlatego chcemy być częścią Festiwalu E(x)plory – mówi Paweł J. Majewski, Prezes Zarządu Grupy LOTOS

Grupa LOTOS od 2012 roku funduje nagrody główne w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 tysięcy złotych na rozwój badań młodych naukowców, biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. W ciągu 8 edycji konkursu dofinansowanie na dalszy etap prac naukowych otrzymały m. in. projekty: Nanokrystaliczne ogniwa słoneczne, Prototyp automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych, Silnik mikrofalowy (MRCT), Opracowanie metod symulacji toru światła w zakrzywionej czasoprzestrzeni, Podświadoma rehabilitacja płaskostopia z Logicsock i Yogasock.

Cieszy nas to konsekwentne zaangażowanie Grupy LOTOS w Program E(x)plory – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. Co ważne, współpraca ta ma mocny charakter merytoryczny, przedstawiciele Grupy LOTOS uczestniczą w pracach jury, prowadza warsztaty i wykłady, a ostatnio rozpoczęliśmy wspólnie szkolenia dla młodych innowatorów w ich szkołach.

Oprócz nagród głównych, Grupa LOTOS wzbogaca program głównego wydarzenia E(x)plory – Gdynia E(x)plory Week, wizytami atrakcyjnych osobistości ze świata sportu; w poprzednich latach gościliśmy żeglarza Piotra Myszkę, himalaistów Artura Małka i Macieja Bedrejczuka, rajdowca Kajetana Kajetanowicza.

W roku 2020 Fundacja Zaawansowanych Technologii rozpoczęła z Grupą LOTOS wspólne wizyty w szkołach laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory. Do tej pory odwiedziliśmy Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz II L. O. w Szczecinie. W wydarzeniach w szkołach wzięło udział łącznie ponad 300 osób.

Oto reportaż o Annie Skierskiej, zwyciężczyni Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 za projekt "Nanokrytsaliczne ogniwa słoneczne".

Udostępnij ten artykuł: