Nowa odsłona Festiwalu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy

 

Warsztat dla domowych konstruktorów, pokaz o gazach kriogenicznych oraz Prawo Archimedesa w praktyce. 23 października odbędzie się Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy. W tym roku w całości online. To znakomita propozycja lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie! W programie wydarzenia są również prezentacje projektów badawczych biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Zapraszamy uczniów i pasjonatów nauki w każdym wieku. Udział jest bezpłatny.

„O tym, że nauka może być fascynującym sposobem na życie nie trzeba przekonywać. Jestem pewien, że wiele stworzonych przez młodych naukowców – teraz bądź wkrótce -  rozwiązań, wiele pomysłów i przyszłych realizacji zmieni świat na lepsze, czyniąc go bardziej przyjaznym i ułatwiając nam wszystkim życie” - Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy będzie można obejrzeć na żywo już 23 października na http://bit.ly/explory2020. W programie transmisji live m.in. dyskusje z udziałem laureatów E(x)plory i ekspertów ze świata nauki.

Główne atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory

 Tegoroczny Festiwal Naukowy E(x)plory to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie. Jest on skierowany zarówno do młodzieży szkolnej w wieku od 13 do 19 lat, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku.

Program wydarzenia podzielony został na trzy bloki:

- pakiet wykładów, warsztatów i pokazów naukowych oraz konkurs z nagrodami do przeprowadzenia w dowolnym czasie między 23.10 a 30.10 (obowiązują zapisy)

- wykłady, dyskusje i rozmowy na żywo (dostęp otwarty)

- prezentacja młodych naukowców i projektów badawczych na żywo (dostęp otwarty)

Na co warto zwrócić uwagę w tym roku? W programie Festiwalu pokaz naukowy online o gazach kriogenicznych oraz warsztat z robotyki, podczas którego uczestnicy stworzą hydrauliczne ramię robota z kartonów i strzykawek. Ponadto Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce  Crazy Nauka poprowadzą wykład „Jak ograniczyć swój ślad węglowy w kilku prostych krokach” a Adam Zahler przedstawi Prawo Archimedesa z praktycznego punktu widzenia.

Młodzi naukowcy i ich projekty

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy weźmie udział 19 projektów. Wśród nich są m.in. badania uprawy rzeżuchy w warunkach zbliżonych do warunków na Marsie”, które przeprowadziły trzy licealistki ze Słupska: Natalia Jezierska, Amelia Borkowska i Adrianna Żurowska. Równie ciekawy jest „Cyfrowo-biologiczny detektor komórek nowotworowych” autorstwa Wiktora Kusia i Doriana Żarny, licealistów z Bydgoszczy oraz „Earth Cleanerrobot zbierający niedopałki papierosów z nadmorskich plaż, który jest pomysłem licealisty z Szamotuł – Oskara Szafera.

Całe wydarzenie będze można śledzić na żywo na stronie http://bit.ly/explory2020, profilu Facebook Explory oraz kanale Youtube Explory. Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020.

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Gospodarzem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerami  wydarzenia są: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł: