Festiwal Naukowy E(x)plory w Olsztynie

 

Warsztat dla domowych konstruktorów, pokaz o gazach kriogenicznych czy fotografia okiem inżyniera. 30 października odbędzie się Festiwal Naukowy E(x)plory w Olsztynie. W tym roku w całości online. To znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie! W programie wydarzenia są także prezentacje projektów badawczych biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. 

To pierwszy Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Olsztynie. Obok wykładów i pokazów naukowych, internauci zobaczą prezentacje projektów konkursowych młodych naukowców, biorących udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory. Podobne wydarzenia odbyły się już w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu i Bydgoszczy. Ich celem było wyłonienie najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory - Gdynia E(x)plory Week - gdzie będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Olsztynie będzie można obejrzeć na żywo już 30 października na http://bit.ly/explory2020. W programie transmisji live m.in. dyskusje z udziałem laureatów E(x)plory i ekspertów ze świata nauki.

„Z dumą zostaliśmy Partnerem Wspierającym Program E(x)plory. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w naturalny sposób patronuje inicjatywie, która rozwija naukowe pasje i zainteresowania wśród młodych ludzi, dając im szansę na realizację innowacyjnych projektów, spotkanie z ekspertami, zaprezentowanie swoich pomysłów i osiągnięć oraz nawiązanie relacji z przedsiębiorstwami technologicznymi. Liczę na to, że wśród uczestników Festiwalu jest wielu, którzy odkryją w sobie #genWarmiiiMazur i zechcą związać swoją przyszłość z naszym regionem” – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Główne atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory

 Tegoroczny Festiwal Naukowy E(x)plory to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie. Jest on skierowany zarówno do młodzieży szkolnej w wieku od 13 do 19 lat, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku.

Program wydarzenia podzielony został na trzy bloki:

- pakiet wykładów, warsztatów i pokazów naukowych do przeprowadzenia w dowolnym czasie między 30.10 a 6.11 (obowiązują zapisy)

- wykłady, dyskusje i rozmowy na żywo (dostępne bez zapisów)

- prezentacja młodych naukowców i projektów badawczych

Na co warto zwrócić uwagę w tym roku? Polska Akademia Nauk przygotowała pokaz wyjaśniający, jak ważne jest światło słoneczne w świecie zwierząt wolnożyjących, a mgr inż. Adam Zahler odkryje techniczne parametry fotografii i opowie czym dla inżyniera jest idealne zdjęcie. Ponadto odbędzie się pokaz naukowy o gazach kriogenicznych oraz w warsztat z robotyki, podczas którego uczestnicy stworzą hydrauliczne ramię robota z kartonów i strzykawek. Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce  Crazy Nauka poprowadzą wykład o szuszy w Polsce, skąd się bierze i jak oszczędzać wodę.

Młodzi naukowcy i ich projekty

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Olsztynie weźmie udział 19projektów. Wśród nich są m.in. „Nić bioniczna-giętkie urządzenie endoskopowe” autorstwa licealisty Mike’a Rayan’a czy „Noise Indicator - sygnalizator hałasu”, który opracowały Zuzanna Seklecka i Maja Ostrowska. Tegoroczne projekty skupione są także wokół rozwiązywania problemów ekologicznych. Zuzanna Zawrotny wymyśliła „E-Konewkę”, czyli niezależny energetycznie, ekologiczny, elektroniczny system wspomagania wegetacji roślin, a Kacper Pijacki i Dawid Dirbach tworzą inteligentny kompostownik.

Całe wydarzenie będze można śledzić na żywo na stronie http://bit.ly/explory2020, profilu Facebook Explory oraz kanale Youtube Explory. Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020.

 

           

Udostępnij ten artykuł: