Noblistka Ada Yonath gościem specjalnym Gdynia E(x)plory Week

 

Prof. Ada Yonath, noblistka w dziedzinie chemii, będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week. W programie wydarzenia Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, wykłady i pokazy naukowe najlepszych uczelni w Polsce w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz dyskusje o szkole w czasach pandemii podczas XI Kongresu E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Wydarzenie będzie można oglądać w Internecie w dniach 25-27 listopada 2020.

Gdynia E(x)plory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się z trzech części: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie Prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

Młodzi naukowcy z pomysłami

 Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału. Podczas Gdynia E(x)plory Week młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

„Cieszymy się, że możemy być mecenasem projektów, które stymulują rozwój i wprowadzają innowacyjne, często przełomowe rozwiązania. Od wielu lat współpracujemy ze światem nauki i przynosi to świetne efekty. Tak jak nasze paliwa pozwalają napędzać pojazdy, tak niech osiągnięcia naszej zdolnej młodzieży napędzają polską gospodarkę. Wiemy, że NAJ nie bierze się znikąd, a w drodze do bycia NAJ nie można się zatrzymać. Nam wszystkim przyświeca jeden wspólny cel: silna i nowoczesna Polska, która będzie pionierem w najnowszych technologiach. To zaszczyt uczestniczyć w rozwoju zdolnych Polaków. Wiemy też, że prawdziwe diamenty trzeba oszlifować. Wspieramy tych, dla których nauka nie jest tylko nudnym obowiązkiem, ale jest pasją i inspiracją. Dlatego chcemy być częścią Festiwalu E(x)plory” – mówi Paweł Jan Majewski Prezes Zarządu Grupa LOTOS.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory weźmie udział 35 projektów. Zostały one wyłonione spośród 163 biorących udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach w całej Polsce. Przygotowane przez finalistów prezentacje video projektów dostępne są na stronie www.explory.pl/2020.

Eksperymenty i pokazy naukowe bez wychodzenia z domu

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki.

W programie m.in. wykład „Power4change – o podróżach technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości”, który wygłosi Marek Kamiński, mówca motywacyjny, podróżnik i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Ponadto wirtualnie będzie można spotkać twórców kanałów popularnonaukowych z Youtube’a, Crazy Naukę i Astrofazę.

Szkoła w czasach epidemii

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w polskich szkołach i domach dużo się zmieniło. Obserwujemy zmniejszenie liczby lekcji, elastyczne podejście do podstawy programowej oraz znaczny wzrost poziomu uczniowskiej odpowiedzialności. Rozwój technologiczny i edukacja cyfrowa to teraz obowiązkowe elementy szkolnej codzienności. Co dziś zmieniło się w szkole? Jak patrzymy na zdalne nauczanie? XI Kongres E(x)plory otworzy debata “Szkoła po pandemii. Nieodwracalne zmiany. Czy powrót szkoły w dawnym kształcie jest możliwy?”. Z Bartoszem Bartoszewiczem, Oktawią Gorzeńską, Dorotą Fiett i Jędrzejem Witkowskim rozmawiać będzie dziennikarka Justyna Suchecka. Gościem specjalnym Kongresu będzie Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Nominowany do Global Teacher Prize 2020, który zajmie się tematem relacji w czasach pandemii podczas swojego wystąpienia „Najważniejsze niewidoczne dla oczu”. Ponadto Dr hab. Lech Mankiewicz, fizyk i astrofizyk, opowie o tym, dlaczego Internet dobrze sprawdza się jako narzędzie do nauki. W wykładzie „Pracownia przyrodnicza w dobie Internetu (na przykładzie fizyki)” przedstawi proces rozbudowy niskobudżetowej pracowni fizycznej, do której wiedzy i inspiracji szukał wyłącznie w sieci.

Zapisy i Promgram: TUTAJ

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Udostępnij ten artykuł: