Cztery drużyny reprezentowały Polskę na organizowanym w Poenix w Stanach Zjednoczonych największym   konkursie naukowym na świecie. Intel International Science and Engineering Fair to wydarzenie stworzone przez Society for Science&the Public. Jury wręczyło medale za obiecujące projekty naukowe ponad 600 młodym naukowcom. Wśród nich, trzy zespoły z Polski zajęły 1, 3 i 4 miejsce w swoich kategoriach. Młodzi innowatorzy dostali się do finału dzięki programowi E(x)plory, organizowanemu przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

Jesteśmy bardzo dumni z naszej reprezentacji. Ich wspaniałe wyniki na tak prestiżowym konkursie potwierdzają dobry poziom projektów zgłaszanych do Konkursu Naukowego E(x)plory – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

ISEF to konkurs z długoletnią tradycją. Od 1958 roku skupia najzdolniejszą młodzież i wspiera badania naukowe. Wielu laureatów nagrody Nobla, pracowników prestiżowych uczelni i instytucji naukowych, zaczynało swoją karierę właśnie na tym wydarzeniu.

To największy sukces Polskiej reprezentacji od czasu przystąpienia naszego kraju do Intel International Science and Engineering Fairs w 2013 roku. W konkursie tym startuje młodzież z ponad 70 krajów i regionów na świecie. Jesteśmy tym bardziej dumni z osiągnięć Ani, Piotra, Jakuba i Szymona na konkursie w Phoenix. Gratulujemy też konkursowi E(x)plory coraz większego zasięgu i lepszego procesu wyłaniania talentów - Powiedział Michał Dżoga, Dyrektor Corporate Affairs firmy Intel podczas spotkania z organizatorami.

Podczas konkursu młodzi naukowcy walczą o dofinansowania na badania, wyjazdy międzynarodowe, indeksy amerykańskich uczelni oraz wiele innych nagród. Uczestnicy mają również okazję spotkania ze zdobywcami nagrody Nobla i inżynierami NASA. Co roku o status finalisty ubiega się kilka milionów osób. Do finału w 2019 roku przeszło 1800 finalistów z 80 krajów, w tym 5 osób z Polski. Pierwszy raz w historii konkursu 3 na 4 zespoły z naszego kraju zostały nagrodzone przez Jury. Oto młodzi badacze, którzy wrócili z wydarzenia z medalami:

 

  • Piotr Lazarek (z Pawłowic) – I miejsce w kategorii „Inżynieria środowiska” za prototyp automatycznego pojazdu do analizy stanu gleby. Piotr otrzymał także nagrodę specjalną od International Council on Systems Engineering (INCOSE), a jego nazwiskiem zostanie nazwana jedna z asteroid.
  • Jakub Jurzak i Szymon Stasik (z Suchej Beskidzkiej) – III miejsce w kategorii „Inżynieria mechaniczna” za AMSD Automatic Modular Scouting Drone, projekt drona ratunkowego
  • Anna Skierska – IV miejsce w kategorii „Energia: Fizyczna” za badania nad właściwościami nanokrystalicznych ogniw słonecznych

Gdy nas wyczytano czułem zaskoczenie i nie mogłem uwierzyć własnym uszom. Na takim poziomie doceniono projekt nad którym pracowałem z pasją i determinacją do samego końca bez wsparcia naukowego z uczelni. To było niezapomniane przeżycie – mówi Jakub Jurzak.

Słyszałem wiele historii o młodych naukowcach z zagranicy, którzy w wieku zaledwie kilkunastu lat dokonywali przełomowych odkryć bądź tworzyli innowacyjne wynalazki. Wtedy myśląc o nich odczuwałem bezgraniczny podziw - każdy z nich był dla mnie "bohaterem". Udział w tegorocznej edycji Intel International Science and Engineering Fair pozwolił mi konkurować z moimi niedawnymi idolami jak równy z równym. Byłem niezmiernie dumny z tego, że zarówno mój projekt jak i projekty całej polskiej reprezentacji cieszyły się ogromnym uznaniem wśród reszty finalistów! 

Otrzymanie pierwszej nagrody w kategorii Inżynierii Środowiskowej było dla mnie czymś nieprawdopodobnie nierealnym. W jednym momencie czułem dumę, wdzięczność, szczęście... a nawet euforię. Dziś wiem, że ten moment był najwspanialszym możliwym podsumowaniem mojej drogi, która rozpoczęła się ponad rok temu od pierwszego szkicu pojazdu wykonanego na kolanie z tyłu zeszytu do języka polskiego – opowiada Piotr Lazarek.

Udostępnij ten artykuł: