Uroczysta inauguracja Programu mentorskiego E(x)plory odbyła się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Podczas uroczystości mentorzy poznali swoich podopiecznych, z którymi będą współpracować do grudnia 2019. Prace nad rozwojem projektów badawczych młodych naukowców właśnie się rozpoczęły!

Udział w Programie mentorskim bierze 10 mentorów oraz 16 podopiecznych. Podopieczni to uczniowie techników i liceów, ale też studenci i doktoranci z całej Polski, którzy pragną zrealizować swoje pomysły pod okiem ekspertów. Łączy ich pasja i chęć doskonalenia swoich kompetencji. Zakres tematyczny jest obszerny – od badań nad inwazyjnymi roślinami i wpływem temperatury na ich zneutralizowanie, przez wynalezienie maszyny do chłodzenia napojów w puszkach, zapobieganie chorobom zapalenia wymion bydła, po budowę rakiet kosmicznych. Są i tacy, którzy nie mają jeszcze pomysłu na projekt, ale chcą zdobyć wiedzę i nowe umiejętności.

„Mam dopiero 19 lat i chciałabym, aby kluczowe decyzje, dotyczące mojej kariery, pomogli mi podjąć doświadczeni specjaliści. Interesuje mnie marketing i zarządzanie. Realizowałam już projekty społeczne, ale teraz zależy mi, aby zrobić to na profesjonalnym poziomie” – opowiada Emanuela Szczygłowska z Częstochowy.

Tomasz Palacz z Krakowa interesuje się sektorem kosmicznym. Chce konstruować rakiety i silniki, wdrażać nowe rozwiązania. „Zakończyłem pewien etap w życiu, jestem na ostatnim roku studiów. Chciałbym teraz uzyskać wsparcie przy dalszym rozwoju mojej kariery, szczególnie przy tworzeniu planów biznesowych i wdrażaniu nowych projektów w życie” – mówi Tomasz.

Program mentorski to jednak nie tylko wsparcie dla młodych naukowców. Mentorzy podkreślają, że współpraca z młodszym pokoleniem rozwija i dodaje energii.

„Widziałam jak rozwijają się setki projektów, jak często zmieniają się założenia i ścieżki takiego rozwoju w trakcie pracy. Chciałabym podzielić się tym doświadczeniem z młodszymi kolegami, ale też sama z tego doświadczenia czerpać. Grono mentorskie też jest w tym przypadku mentorowane”- mówi Agnieszka Skala, mentorka, adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, współzałożycielka Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest.

„Praca z młodym człowiekiem karmi mentora. Uwielbiam proces tworzenia zespołu, wydobywanie potencjału i ulepszanie strategii związanej z zarządzaniem ludźmi. Sama się przy tym rozwijam” – Małgorzata Jasnoch, TEAL Action Learning Global.

Podczas inauguracji programu, uczestnicy i mentorzy mieli okazję zawiązać nowe znajomości, nie tylko w obrębie swoich grup.

„Nie ma rozwijania własnych projektów bez networkingu. Miasto Warszawa (współorganizator Programu mentorskiego) zna właściwych ludzi, dzięki czemu może wesprzeć młodych naukowców w poznawaniu odpowiednich osób, które mogą być zainteresowane wdrażaniem nowych rozwiązań” - wyjaśnia Piotr Sawicki, Zastępca Dyrektora BiAPP m.st. Warszawy.

Uczestnicy i mentorzy będą mogli skorzystać z dodatkowych szkoleń, uzupełniających biznesowy know-how. Harmonogram dostępny jest tutaj.

Udostępnij ten artykuł: