Gdzie technologia spotyka biznes? Czy współpraca młodych naukowców z doświadczonymi przedstawicielami biznesu jest w ogóle możliwa? Jak ją rozpocząć? Takie pytania stawiali sobie uczestnicy VIII Kongresu E(x)plory – wydarzenia łączącego naukę ze środowiskiem inwestorów i przedsiębiorców.

Wydarzenie zainaugurowali partnerzy i współorganizatorzy VIII Kongresu E(x)plory: Miłosz Horodyski z Grupy LOTOS, Anna Broniarek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Justyna Tymicka z miasta stołecznego Warszawy i Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

 

„Cieszymy się, że bierzemy udział w VIII Kongresie E(x)plory. Genialne projekty, projekty, które stają się potem wdrażane przez duże firmy, takie jak Grupa LOTOS, zaczynają się właśnie na takich wydarzeniach” – powiedział Miłosz Horodyski, koordynator ds. Komunikacji i PR w Grupie LOTOS S.A.

O tym jak funkcjonuje dzisiaj transfer innowacyjnej technologii opowiadali uczestnicy panelu eksperckiego: Damian Mayer z Near Space Technology, laureat m. in. Konkursu Naukowego E(x)plory, Kamil Bartosiński z DPD Polska i dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha z Nestmedic S.A.

„Kongres E(x)plory jest miejscem niezwykłej wymiany doświadczeń. Prezentuje punkt widzenia z różnych stron – i startupów i dużych firm. Wiem, jak ważne jest przekazywanie wiedzy dalej, bo sama tego potrzebowałam, rozpoczynając swój projekt” – opowiada Patrycja Wizińska-Socha z Nestmedic S.A. Stworzyła Telemedyczny System do monitorowania dobrostanu dziecka, odpowiednik KTG, który kobiety, po odpowiednim przeszkoleniu, mogą zabrać do domu.

Podczas Kongresu, swoje wynalazki zaprezentowali innowatorzy z całej Polski. Wśród nich znajdowały się takie projekty jak: Łąka antysmogowa, Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy, Innowacyjny moduł napędowy, czy System sztucznej inteligencji prawnej.

„Poszukujemy inwestorów, którzy zainteresują się zakładaniem łąk antysmogowych, na przykład przy stacjach benzynowych. Mamy nadzieję, że VIII Kongres E(x)plory nam w tym pomoże. Dlatego tu jesteśmy” – mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka, twórca projektu „Łąka antysmogowa”.

Ważnym punktem programu były indywidualne spotkania innowatorów z przedstawicielami środowiska biznesu. Wystawcy opowiadali o swoich projektach, próbując swoich sił w przekonaniu przedsiębiorców do zainwestowania w ich wynalazki.

 

 

Fundacja Youth Buisness Poland, zajmująca się wspieraniem przedsiębiorców w zakładaniu i rozwoju firm, wręczyła Nagrodę Specjalną Sebastianowi Nowakowi za Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy.

Obejrzyj relację z VIII Kongresu:

Udostępnij ten artykuł: