„W 2019 roku poczyniliśmy duże kroki jeśli chodzi o świadomość ekologiczną” – mówi Dawid Myśliwiec, twórca bloga „Uwaga! Naukowy bełkot”. Podczas Gdynia E(x)plory Week, Dawid rozmawiał z autorami projektów proekologicznych. Zobaczcie jakie rozwiązania proponują młodzi naukowcy!


W Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 znalazło się aż 6 projektów z zakresu ochrony środowiska. Jeden zdobył nawet nagrodę główną!

I Nagroda, Anna Skierska „Nanokrstaliczne ogniwa słoneczne” z II L.O. im. Mieszka I w Szczecinie.

Ania bada wykorzystanie nanokrystalicznych ogniw, które w odróżnieniu od obecnie utylizowanych ogniw krzemowych są tańsze i bardziej wydajne w zarządzaniu gospodarka energii odnawianej.

 

Nagroda „Innowatora jutra”. Oskar MakowskiOcena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową” z Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie. Czyli wykorzystanie larw drewnojadów do pozbywania się styropianu, który rozkłada się około 400 lat!

 

Mateusz Malikowski, Julia Kosińska, Kalina Wiśniewska „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy” z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu.

Zespół z Torunia zajmuje się oczyszczaniem wody ze szkodliwych dla środowiska pozostałości po lekach, których organizm ludzki nie jest w stanie strawić w 100%. W Konkursie Naukowym E(x)plory projekt otrzymał Nagrody Specjalne od Banku Ochrony Środowiska i Prezydenta Miasta Gdyni.

 

Michał Kaczmarek z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku opracował „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT” – urządzenie mające na celu zbadanie co wydobywa się z naszych kominów. Michał otrzymał nagrodę od Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz nagrodę w postaci wyjazdu na EXPO-SCIENCES Europe 2020 w Rumunii.

 

Sylwia Umińska i Dawid Parol z II L.O. im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce zajmują się wykorzystaniem odpadów ekologicznych, m. in. z żołędzi, w gospodarstwie rolniczym, np. jako środek do konserwacji owoców i warzyw. Za projekt „Wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolniczym” otrzymali nagrodę w postaci wyjazdu na Since Summer Camp School w Serbii.

 

Marcin Maniak z V L.O. im. Augusta Witkowskiego w Krakowie bada wpływ jaki na kiełkowanie i młodociane stadia chabra bławatka wywiera wodny wyciąg z igieł sosny zwyczajnej. Wyniki jego doświadczeń mogą stanowić podstawę inteligentnych programów zalesień, które wykorzystując wiedzę na temat ekologii gatunków gospodarczych oraz dzikich, mogą nie tylko pozwolić na zwiększenie produkcji roślinnej, ale przede wszystkim zachować zanikającą bioróżnorodność.

Każdy, kto chciałby działać na rzecz ochrony środowiska, a przy okazji pokazać swój projekt ekspertom i rozpocząć przygodę naukową z E(x)plory, może już teraz zgłosić się do kolejnej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory!

Więcej informacji TUTAJ.

Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2020.

 

Udostępnij ten artykuł: