U progu kariery naukowej. Rozmowy z laureatami Konkursu Naukowego E(x)plory 2019.

Szymon Kanikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

Projekt "Wykrywacz raka"

Opiekun naukowy: Łukasz Sobotta

Nagrody: II Nagroda Główna - stypendium naukowe w ysokości 7 000zł, ufundowana przez Grupę LOTOS

Co Cię zainspirowało do zajęcia się tematem wykrywania nowotworów?

Muszę powiedzieć, że dzisiejsze metody diagnostyki nowotworowej są nieskuteczne. Badanie rezonansem magnetycznynym czy tomografem komputerowym ma czułość tylko 1 milimetra. Skoro wielkość komórek mierzymy w nanometrach, to potrzebna nam jest o wiele większa czułość aby wykryć zmiany za pomocą takich badań. Wykrycie nowotworu jest pierwszym i najważniejszym elementem na drodze do pokonania choroby.

Co się zmieniło w Twoim projekcie od czasu, kiedy brałeś udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory?

Tak naprawdę wszystko. Cały prototyp się zmienił. O wiele lepsze badania, większa czułość i większe tkanki, które mogę analizować.

Od kiedy zajmujesz się tymi badaniami?

Od około 2 lat.

Chciałbyś związać z tym swoją karierę zawodową?

Tak, chciałbym móc kontynuować te badania, jednak to wszystko zależy od finansowania. Stworzenie protptypu urządzenia, nad którym pracuje kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie mówiąc o tym, że kiedy chciałbym zacząć badać ludzi, potrzebowałbym kilkuset tysięcy…

Co znaczy dla ciebie 2 miejsce w konkursie?

Jak się dowiedziałem, że zająłem drugie miejsce, byłem mocno zaskoczony. Zdobycie drugiego miejsca pozwala mi na rozwój projektu i daje lepszą pozycję negocjacyjną z ewentualnymi sponsorami. Dzięki tym funduszom mogę zacząć zlecać zbudowanie nowej matrycy, co pozwoli na kontynuacje badań i osiągnięcie lepszych wyników w przyszłości.

Jaką masz wiadomość dla młodych naukowców, którzy chcą rozpocząć przygodę z nauką?

Przede wszystkim nie łamać się, bo przeciwności będą zawsze i to jest nieuniknione. Druga sprawa to nie bać się kwestionować tego, co już wiemy. Mark Twain powiedział „w kłopoty nie pakuje nas to, czego nie wiemy, ale to, co błędnie uważamy za pewne”. 

Celem Szymona Kanikowskiego jest znalezienie nowej metody wykrywania nowotworów, która będzie szybsza, łatwiejsza, tańsza oraz przede wszystkim bardziej czuła od stosowanych dzisiaj metod diagnostyki.

Udostępnij ten artykuł: