Tydzień temu Igor Kaczmarczyk wrócił z Weizmann Institute of Science. To Instytut Badawczy, Światowy Uniwersytet, który specjalizuje się w studiach na wydziałach: matematyki, informatyki, fizyki, chemii, biochemii i biologii. Do Izraela przyjeżdżają najlepsi uczniowi, studenci, a także doktoranci z całego świata, aby uczestniczyć w stażach badawczych, realizować badania i wzbogacać naukę w konstruktywne wnioski.


To tutaj - w Instytucie Weizmanna  przeprowadzano ostatnio bardzo poważne badania nad uszkodzonym rdzeniem kręgowy. Autorzy kontrowersyjnych badań twierdzili, że opracowana przez nich szczepionka może spowodować ponowne poruszanie się osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Naukowcy z izraelskiego Instytutu stwierdzili, że komórki odpornościowe mogą współpracować z komórkami macierzystymi i naprawić uszkodzony rdzeń kręgowy u myszy. Badania wywołały burzę w środowisku neurologów.

Pobyt w Instytucie  Weizmana stał się ogromną szansą również dla młodego Polaka. Student biotechnologii, uczestnik Konkursu Naukowego E(x)plory – Igor Kaczmarczyk zwrócił uwagę Ambasady Izraela w Polsce. Niebywałe stało się dla nich to, w jaki sposób bursztyn, postrzegany do tej pory jako ozdoba, nadmorska biżuteria może mieć działanie zdrowotne. Igor poszedł krok dalej. Zainspirowany wiedzą zaczerpniętą z najstarszych ksiąg, z Encyklopedii I. Chambersa z 1728 roku postanowił zbadać temat dokładniej.  Krótkie zdanie „W czasach epidemii dżumy ludzie, którzy pracowali przy obróbce bursztynu w Kalingradzie nigdy nie byli zainfekowani.”  zainspirowało go i tak postanowił pogłębić encyklopedyczny komunikat.

 
Igor opowiada, że historia z badaniem bursztynu pod kątem jego aktywności biologicznej zaczęła się w 2013 roku, kiedy był w II klasie Liceum. Dzięki działaniom szkoły (III LO w Gdyni) oraz Uniwersytetu Gdańskiego wziął udział w obozie biologicznym na Wydziale Biologii, gdzie uczestniczył m.in w zajęciach prowadzonych przez dr Elżbietę Sontag, zajmującą się m.in.: badaniem inkluzji organicznych w bursztynie. Młody Naukowiec wspomina, że podczas zajęć nawiązała się dyskusja podejmująca pytanie, czy rzeczywiście, jak podają przekazy ludowe, „nalewki bursztynowe" jak i sam bursztyn mają właściwości lecznicze. Okazało się, że w literaturze naukowej nie ma żadnych informacji na temat wpływu bursztynu na czynniki patogenne, więc zdecydował się podjąć badania w tym temacie - aby – jak to nazywa - wypełnić „lukę badawczą". Bursztyn do badań udostępnił Igorowi dr Sontag, a wstępne badania mikrobiologiczne przeprowadził na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, dzięki wsparciu prof. Michała Obuchowskiego. Okazało się że badania nad biologiczną aktywnością bursztynu to temat rzeka. Postanowił zaangażować się w to, jego podróż badawcza trwa do dzisiaj…
W opracowaniu naukowym Igora Kaczmarczyka, Młodego Naukowieca E(x)plory, w którym wykazał, że substancje zawarte w bursztynie mają działanie przeciwbakteryjne Ambasada Izraela w Polsce doceniła głównie dlatego, że to zupełnie innowatorskie podejście badawcze, bursztyn w oczach wielu stał się czymś więcej niż nadmorską biżuterią.

 
Izraelska świątynia nauki,  położona w miasteczku Rehovot, mniej więcej w połowie drogi między Jerozolimą, a Tel-Avivem stała się cennym miejscem w karierze naukowej Igora, jak on sam wspomina swój pobyt?

Pobyt w Instytucie Nauki Weizmanna był dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem, miałem możliwość zetknięcia się z nauką na najwyższym światowym poziomie. Przez tydzień pracowałem w laboratorium biologii strukturalnej, gdzie poznawałem nowoczesne metody naukowe stosowane w celu odczytania mechanizmu wnikania wirusów do komórek. Uczestniczyłem w wykładach i seminariach, prowadzonych m.in przez naukowców z Weizmann Institute of Science, Harvard University, Cornell University, Hannover Medical School. Brałem też udział w międzynarodowej konferencji „Extracellular vesicles: friends and foes". Nawiązałem wiele kontaktów, skonsultowałem moją pracę badawczą na temat bakteriobójczych właściwości bursztynu bałtyckiego z Profesorem Ronem Diskinem (w którego laboratorium pracowałem), dzięki czemu wiem nad czym powinienem jeszcze popracować i jakie kolejne kroki podjąć. Poza naukowym aspektem wyjazdu zwiedziłem też wiele miejsc w Izraelu: od Hajfy i Akki, przez Cezareę, Tel Aviv i Jerozolimę, aż po Masadę i Morze Martwe.


Igor Kaczmarczyk, Laureat Konkursu Naukowego E(x)plory, autor projektu naukowego: „Wielokomponentowy system walki z zakażeniami bakteryjnymi z innowacyjną substancją aktywną pochodzenia naturalnego”.

Udostępnij ten artykuł: