
Dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz, prof. UŁ
Wykształcenie: Uniwersytet Łódzki
Zawód: nauczyciel akademicki; pracownik naukowo-dydaktyczny UŁ; dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscyplina: nauki biologiczne, specjalność: ekologia wód śródlądowych.
Miejsce pracy: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
Stanowisko: prof. UŁ w Katedrze UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego
Dyrektor Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska UŁ (od 2016 roku)
Dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz zatrudniona jest w Uniwersytecie Łódzkim od 1 września 1994 roku. Od 1999 roku pracuje w Katedrze Ekologii Stosowanej (obecnie Katedrze UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej) Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, aktualnie na etacie naukowo-dydaktycznym i stanowisku profesora Uczelni. Dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz jest bardzo aktywnym i cenionym nauczycielem akademickim. Ma na swoim koncie 3 wypromowanych doktorów, 24 magistrów oraz 23 licencjatów. Jedna z wypromowanych przez dr hab. A. Wojtal-Frankiewicz prac magisterskich wygrała w pierwszej edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską przygotowaną i obronioną na Uniwersytecie Łódzkim w roku akademickim 2014/2015 oraz została wyróżniona w konkursie WIOŚ „Ekologiczny magister / ekologiczny doktor”.
Dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz od 1 września 2016 pełni funkcję Dyrektora Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska – największego instytutu Wydziału BiOŚ. Jako Dyrektor Instytutu EiOŚ koordynuje kształcenie studentów studiów stacjonarnych na kierunkach: Biologia I i II stopnia (w tym specjalności biologia środowiskowa i biologia nauczycielska), Ochrona środowiska I i II stopnia (w tym siedmiu bloków magisterskich w ramach specjalności Biotechnologie ekologiczne, Diagnostyka skażeń środowiska, Ekologia i ochrona wód oraz Ochrona przyrody), Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne oraz EkoMiasto (studia I stopnia), a także studentów studiów niestacjonarnych na kierunku Ochrona środowiska I i II stopnia.
Dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz angażuje się w akcje promujących naukę i studia na Wydziale BiOŚ, np. prowadzoną w liceach akcję „Bio-Eko – studiuj kierunki przyrodnicze na wydziale BiOŚ” oraz organizację Szkoły Letniej na UŁ “Understanding Poland: Economy, Society and Science”, która gromadzi na Wydziale BiOŚ młodzież przyjeżdżającą na Uniwersytet Łódzki z sześciu chińskich uniwersytetów. Wraz z pracownikami Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców oraz Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin przyczyniła się do powstania pracowni biologiczno – geograficznej w Szkole Podstawowej im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku. Uczestniczy w prelekcjach i warsztatach prowadzonych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od 2016 roku organizuje i koordynuje zajęcia dla słuchaczy Sekcji Ekologicznej Uniwersytetu III Wieku. W latach 2003-2006 była partnerem naukowym Integracyjnego Gimnazjum nr 47 w Łodzi w ramach projektu Socrates-Comenius 1 – “H2O–not only water”. Od wielu lat organizuje zajęcia dydaktyczno-naukowe dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej w zakresie ekologii ekosystemów wodnych w Stacji Terenowej UŁ w Treście. W latach 1999-2009 była wykładowcą na 6 międzynarodowych kursach i stażach oraz opiekunem stażystów z Etiopii i Tanzanii.
Specjalność naukowa dr hab. A. Wojtal-Frankiewicz obejmuje ekologię wód śródlądowych, a głównie: zależności pokarmowe w ekosystemach słodkowodnych; interakcje zooplankton – sinice; wpływ hydrologii na plankton w zbiornikach zaporowych (zasada dual-regulation); dobowe migracje pionowe i horyzontalne zooplanktonu w obecności kręgowych i bezkręgowych drapieżników; ocenę stresu oksydacyjnego organizmów wodnych wobec czynników środowiskowych. Dorobek naukowy dr hab. A. Wojtal-Frankiewicz obejmuje 80 pozycji, w tym 23 publikacje wyróżnione przez Journal Citation Report. Za osiągnięcia naukowe otrzymała dwie Nagrody Rektora UŁ: jedną indywidualną i jedną zespołową. Była recenzentem w postępowaniach awansowych – recenzowała 3 doktoraty oraz jedną habilitację. Pełniła rolę kierownika lub wykonawcy w sześciu projektach krajowych i dwóch unijnych. W roku 2008 była recenzent międzynarodowego projektu złożonego do Czech Science Foundation. Jako uznany ekspert zrecenzowała ponad 50 prac nadsyłanych do renomowanych i wysoko punktowanych międzynarodowych czasopism naukowych.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego (od lipca 2018 roku pełni funkcję przewodniczącej Oddziału Łódzkiego PTH; od września 2018 roku jest członkiem Zarządu Głównego PTH); członkiem International Society of Limnology (SIL) (wice-przewodniczącą “SIL Working Group on Ecohydrology”) oraz członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma Ecohydrology & Hydrobiology (IF2018=1,592).