Opis projektu:

Pomimo szybkiego rozwoju technologii, nadal istotnym wyzwaniem jest ustalenie lokalizacji osób zaginionych na morzu. W 2019 roku w USA 3500 osób zginęło w wyniku utonięcia, a 613 w wypadkach morskich. Pokazuje to, iż współczesne metody nie są wystarczające, aby uratować życie tych ludzi…

Aby rozwiązać ten problem zaprojektowaliśmy system, który działa w następujący sposób: kilka statków wyposażonych w kilkanaście dronów każdy zostaje wysłanych w miejsce o największym prawdopodobieństwie odnalezienia zaginionych osób. Następnie drony autonomicznie rozpoczynają przeszukiwanie terenu wokół statku.

Opracowana przez nas metoda wymagała użycia zaawansowanej technologii, dlatego przygotowaliśmy innowacyjnego drona hybrydowego. W przeciwieństwie do większości dronów, które są zasilane z baterii, ten wykorzystuje silnik benzynowy i generator do zasilania drona. Dzięki temu jest w stanie osiągnąć 6-krotnie dłuższy czas lotu w porównaniu do dronów dostępnych na rynku. Nasz hybrydowy dron wyposażony jest w kamerę termowizyjną i wykorzystuje specjalne algorytmy AI do autonomicznego sterowania i rozpoznawania obrazu w celu wykrywania osób nawet z dużej odległości i w złych warunkach atmosferycznych.

Podsumowując, głównymi zaletami naszego projektu są:

  1. Znacznie krótszy czas poszukiwania – dany obszar może być przeszukiwany przez wiele dronów jednocześnie.
  2. Większa skuteczność wykrywania.
  3. Większe bezpieczeństwo – w przypadku złych warunków atmosferycznych poszukiwania mogą być nadal prowadzone, a ludzie nie ryzykują życia.
  4. Znacznie niższy koszt w porównaniu z obecnie stosowanymi metodami.
  5. Wysoka autonomiczność systemu.