Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie

Ponad 600  pasjonatów nauki wzięło udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory, który odbył się 4 marca w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Młodzież uczestniczyła w bogatym programie warsztatów i pokazów naukowych, jednak główną atrakcją festiwalu stanowiły projekty przygotowane przez ich rówieśników – uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory 2016.  Aż 8 projektów, w tym jeden ze Szczecina, zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory.

Po raz pierwszy Festiwal E(x)plory zagościł w województwie zachodniopomorskim w formule otwartego wydarzenia dla młodzieży z całego regionu, po raz drugi odbył się w Szczecinie regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii, a Gospodarzami: Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecin oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Na gości, którzy odwiedzili E(x)plory w Technoparku czekało ponad 20 warsztatów, wykładów, stoisk i pokazów naukowych. Zwiedzający mogli także zobaczyć zaskakujące projekty naukowe przygotowane przez młodzież w wieku 13-20 lat, uczestników regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory 2016.  Podczas otwartych sesji konkursowych każdy mógł porozmawiać z uczestnikami konkursu i zobaczyć prezentowane przez nich projekty. W tegorocznych eliminacjach wzięło udział 25 projektów młodych naukowców, w tym 9 z samego Szczecina.  - To prawdziwe święto pasji, młodych ludzi, którzy mają swoje zainteresowania i dążenia - powiedział wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - Cieszę się, że szczecińskie szkoły oraz szkoły z regionu wzmocniły w tym roku swoją obecność.

Jury wybrało 8 najlepszych projektów, które w dniach 5-8.10.2016 wezmą udział w ogólnopolskim finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week 2016. Ich autorzy będą ubiegać się o stypendia naukowe w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni.

Najlepsi okazali się:

 • Maciej Hajdamowicz "Badanie składu powietrza'"(Społeczne Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim)
 • Dominika Pałucka "Elektroniczny nauczyciel gry na skrzypcach" (VI LO w Szczecinie)

 • Jonathan Spaczyński, Kamil Kaczmarkiewicz, Patryk Golis "Automatyczny Domowy System Medyczny (ADSM)" (V LO w Słupsku)

 • Kamil Flakowicz, Mateusz Chabrowski, Marta Flakowicz "Odpady biodegradowalne jako źródło energii odnawialnej" (II LO w Słupsku)

 • Justyna Kowalczewska "Porównanie metod odnowienia powierzchni pozrębowych sosną zwyczajną Pinus sylvestris na wybranych pozycjach boru świeżego w Nadleśnictwie Wałcz" (LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu)

 • Jakub Szewczyk, Grzegorz Uriasz "Opracowanie numerycznych metod raytracingu zakrzywionej czasoprzestrzeni zgodnie z Ogólną Teorią Względności Einsteina" (II LO w Poznaniu)

 • Grzegorz Boroszko, Jakub Kluczewski, Jakub Ptak "Mobilne Przejście dla pieszych" (II LO w Słupsku)

 • Wojciech Janusz Czajkowski "Wpływ ekspozycji w stałym i zmiennym polu magnetycznym na rozwój i behawior muchy plujki Calliphora vomitoria" (Zespół Szkół Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu)

 

Wyróżnienia specjalne wręczyli Gospodarze wydarzenia

TECHNOPARK POMERANIA

 • Damian Herman, Wojciech Połowniak "Arduino.NET - cykl zajęć dydaktycznych z zakresu programowania mikrokontrolerów dla szkół średnich i gimnazjalnych" Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie

 • Daniel Mizerski "DDraft - protokół optymalizujący sieć"  Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie

URZĄD MIASTA SZCZECIN

 • Karolina Gilek, Jagoda Sikorska "Jedna kropla, a znaczy tak wiele - czy woda naprawdę jest w stanie wpłynąć na nasze zdrowie?" IV LO w Szczecinie

     
                                             URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO

 • Anna Adolna Panecka "Badanie efektywności biomasy odpadowej" Gimnazjum nr 10 w Szczecinie

Film