Wydarzenia

Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory 2019

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Podzamczu

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Podzamczu

7 czerwca 2019, godz. 9:00-14:00. Wstęp bezpłatny!

Wydarzenie odbędzie się przy ul. Podzamcze 45, 26-060 Chęciny, w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Dla wycieczek szkolnych przygotowany został specjalny program warsztatów, wykładów i pokazów naukowych. Na wszystkie atrakcje obowiązują zapisy: podzamcze@explory.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program Festiwalu dostępny jest TUTAJ

Wybrane punkty programu:

POKAZ SCIENCE SHOW

„Zobaczyć niewidoczne”  Smart_Lab, godz. 11:00-11:45, 12:00-12:45 i 13:00-13:45

Czym są te wszędobylskie (i często niewidoczne) cząsteczki? Nasze rozważania urozmaici duża porcja eksperymentów! Pokażemy efektywne media chłodzące i pokażemy mrożące krew w żyłach eksperymenty! Spróbujemy zobaczyć, jak rozszerza się Wszechświat i czy balony mogą zastąpić króliki  w kapeluszu magika. 

Limit miejsc: 200 osób

WARSZTAT

"Ciśnienie" prowadzi dr Adam Czyżewski, godz. 9:00-9:45, 10:00-10:45 i 11:00-11:45

W trakcie warsztatów uczestnicy przeprowadzą serię doświadczeń związanych z ciśnieniem wywieranym przez powietrze (gaz). Zapoznają się również z podstawowymi prawami opisującymi zachowanie gazów oraz ciał w obecności przepływającego powietrza. Uczestnicy przekonają się, jak silne może być powietrze oraz jak nieintuicyjne zjawiska może powodować. 

Limit miejsc: 25 osób

WARSZTAT

"Świet(L)ne eksperymenty", Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, godz. 9:00-9:45, 10:00-10:45

Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.

Limit miejsc: 30 

REGIONALNY ETAP KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY W PODZAMCZU

Uczestnicy Festiwalu mogą obejrzeć projekty naukowe przygotowane przez Młodych Naukowców, którzy biorą udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Uczestników Festiwalu zapraszamy do nieopodal położonego Dworku, gdzie będzie można spotkać uczniów realizujących innowacyjne projekty badawcze z różnych dziedzin naukowych. Przyjdźcie poznać inspirujących rówieśników ipoznać kulisy pracy młodego badacza! Uwaga: projekty można zwiedzać w godz. 10:00-12:00 oraz 12:45- 14:45.

Lista projektów biorących udział w konkursie dostępna TUTAJ

Uwaga: na zwiedzanie projektów obowiązują zapisy!

Gospodarzami Festiwalu są Województwo Świętokrzyskie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Centrum Nauki Leonardo da Vinci.