Od 1996 roku między innymi w Portugalii, Czechach, Danii, Francji, Rosji czy Hiszpanii, po raz pierwszy również w Polsce, odbyły się największe w Europie targi dla młodych innowatorów - MILSET Expo Sciences Europe (ESE). Dzięki nim setki młodych ludzi mogło wymienić się doświadczeniami oraz poszerzyć swoją wiedzę w nowatorski sposób. Celem targów było promowanie nauki w środowisku wielokulturowym i podwyższanie standardów działalności naukowej wśród młodych ludzi.

„Różnorodność tematów podejmowanych przez uczestników Expo Sciences Europe była ogromna. Znaleźliśmy tam projekty dotyczące teoretycznych problemów wymagające wiedzy specjalistycznej, ale również praktycznych zagadnień związanych z obserwacją środowiska. Niewątpliwie była to największe, jak dotąd nasze spotkanie ze światem młodych naukowców.”– Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Pierwsza edycja ESE w Polsce odbyła się w dniach 16- 22 lipca. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Nasz przyszłość w dużej mierze zależy od młodych ludzi - ich zdolności do samodzielnego myślenia, dostrzegania problemów i szukania rozwiązań. Niewątpliwie dużą rolę odgrywają też mentorzy i nauczyciele, którzy wspierają rozwój młodych naukowców. Uważam, że powinniśmy wspierać wszystkie działania zapewniające młodym naukowcom szansę spotkania i bycia wspieranym przez przywódców i mistrzów. Dlatego tegoroczna edycja MILSET Expo Sciences Europe 2018 odbyła się w Gdyni.” – Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

 

 

 

W ESE wzięło udział 300 uczestników z 27 krajówz całego świata. Podczas targów zaprezentowało się 119 innowacyjnych, międzynarodowych projektów z takich dziedzin jak między innymi biologia, inżynieria, medycyna, IT. Ekologiczna metoda wytwarzania prądu elektrycznego, silnik cieplny, wykorzystanie powierzchni hydrofobowych, sposoby na usuwanie fosforanu za pomocą tlenku żelaza, czynniki wpływająca na przeżycie pacjentów z czerniakiem – to tylko niektóre pomysły, które przywieźli do Polski naukowcy z całego świata, Holandii, Algierii, Chin czy Rosji. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć polskiej reprezentacji. W targach udział wzięli zeszłoroczni finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory. Wśród wystawców można było spotkać Krzysztofa Andrulonis, Magdalenę Kubrak i Jakuba Lamorskiego ze Szczecina, autorów aplikacji do projektowania zadań laboratoryjnych z chemii oraz Michała Radkowskiego i Michała Żmijewskiego z Siedlec, autorów „Beechive Net”, innowacji zwiększającej wydajność pasiek.

 

 

Udostępnij ten artykuł: