Za nami pierwsza edycja Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory. Młodzi naukowcy walczyli o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Akredytacje do kolejnego etapu otrzymało 6 projektów. Ich autorzy i autorki pojadą na finałowe rozgrywki do Gdyni. Wydarzenie odbyło się 23 lutego w Technoparku Pomerania w Szczecinie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz czwarty zorganizowała regionalną edycję konkursu w Szczecinie. Gospodarzami byli: Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Nie ukrywam, że z roku na rok jest trudniej, ponieważ projekty startujące w Konkursie Naukowym E(x)plory są coraz lepsze. Nagrodziliśmy 6 projektów jednak każdy z uczestników wydarzenia jest zwycięzcą! Gratuluję finalistom, a tym którzy w tym roku nie zakwalifikowali się do krajowego finału Konkursu w Gdyni życzę powodzenia za rok. - Ewa Stachowska, przewodnicząca jury regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie.

W Regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie wzięło udział 20 projektów, z czego aż 8 z województwa zachodniopomorskiego. W tegorocznych rozgrywkach do kolejnego etapu przeszło 6 następujących projektów:

Adrianna Wojtyna autorka projektu „Detekcja bakterii E.coli z zastosowaniem biosyntezowanych nanocząstek srebra jako podłoży w powierzchniowo Wzmocnionej Spektroskopii Ramana”;
Natalia Kempa, Błażej Smorawski, Anna Kuźmińska autorzy projektu „Jak pomóc mizofonikom, czyli fizyka w służbie medycyny”;
Kamila Splinter autorka projektu „Rekrystalizacja - zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu żelaza”;
Anna Skierska autorka projektu „Wpływ różnych właściwości biologiczno -chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”;
Agata Sława Momot autorka projektu „Wpływ drewnojadów (Zophobas morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu”;
Jan Kisielnicki autor projektu „Muzyczna Cewka Tesli”.

CZYTAJ WIĘCEJ O FINAŁOWYCH PROJEKTACH

To oni pojadą na finał Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Udostępnij ten artykuł: