Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, wygrali VI. edycję Konkursu Naukowego E(x)plory oraz zajęli pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Otrzymali stypendium naukowe i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA. Drugie miejsce w konkursie zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, a trzecie duet - Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

Pierwsze miejsce otrzymał projekt Jakuba Jędrzejewskiego i Michała Zwierza z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pt. Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT), silnik mikrofalowy. Projekt polega na zbudowaniu silnika mikrofalowego podobnego do silnika EmDrive autorstwa Rogera Shawyera. Jest to innowacyjny silnik, który może działać w próżni. Zasilany jest wyłącznie energią elektryczną. Głównym elementem silnika jest wnęka rezonansowa o kształcie ściętego stożka wykonanego z blachy aluminiowej, do której są doprowadzane mikrofale. Charakteryzuje się ona wysoką dobrocią, jej wymiary są zaprojektowane tak, aby zapewnić rezonans. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkuset miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru ruchu satelitów. Opiekunem naukowym Jakuba i Michała jest dr Paweł Sobczak.

 

„Projekty, które tworzymy są od początku do końca są naszymi autorskimi pomysłami.” – mówi Michał Zwierz, współtwórca zwycięskiego projektu. Naszym wspólnym marzeniem jest kształtowanie otoczenia, w którym żyjemy, dlatego chcemy, aby nasze projekty miały zastosowanie w praktyce.” – dodaje Jakub Jędrzejewski, tegoroczny laureat.

Nagrodą dla zwycięzców jest stypendiumnaukowe w wysokości 10.000 zł oraz udział w skupiającym co roku ponad półtora tysiąca uczestników konkursie Intel ISEF w USA. Jakub i Michał zajęli również pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra.

 

W tym roku po raz drugi finałowi Konkursu Naukowego E(x)plory towarzyszył internetowy plebiscyt Innowator Jutra, którego celem jest wyłonienie najciekawszej osobowości naukowej młodego pokolenia.” – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. „Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów.” – dodaje. Michał Zwierz i Jakub Jędrzejewski w nagrodę wezmą udział w konferencji Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie wróci z Gdyni z drugą nagrodą - stypendium naukowym w wysokości 7.000 zł. Jego zwycięski projekt to Pearfect – interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. Jego założeniem jest stworzenie prostego języka programowania wspierającego nowoczesne paradygmaty. Język spełnia założenie kompletności Turinga, a jego wydajność jest porównywalna do wydajności najpopularniejszych interpretowanych języków programowania.

 

Projekt Oliwi Krzemień i Bartosza Biesiadeckiego z VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie pt. Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt zajął trzecie miejsce w konkursie. Zostali oni nagrodzeni stypendium naukowym w wysokości 5.000 zł.„W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który wykrywa nadmiar leukocytów w moczu u dzieci i niemowląt. Umożliwia to wykonanie wstępnego badania moczu w każdych warunkach, bez konieczności odsyłania próbki moczu do laboratorium.” – mówi Oliwia Krzemień, współautorka projektu.

Udostępnij ten artykuł: