Złoty i brązowy medal na Inespo, złoty medal na Infomatrix oraz czwarte miejsce na światowym konkursie Intel ISEF – oto ogólne podsumowanie osiągnięć  Laureatów E(x)plory na konkursach międzynarodowych w 2016 roku.

Intel ISEF to największy, światowy konkurs na prace naukowe młodzieży do lat 19, który jest organizowany w USA od prawie 60 lat. W tym roku odbył się on w Phoenix, w Arizonie, uczestniczyło w nim ponad 1700 uczestników z 70 krajów, prezentując ok. 1000 projektów w 22 kategoriach naukowych. Same mistrzostwa miały charakter targów naukowych. W Phoenix Convention Cenetr, rozłożonych było ponad 1000 stanowisk konkursowych, gdzie każdy uczestnik prezentował swoje naukowe idee czy konstrukcje inżynierskie. Prace oceniał zespół ponad 200 sędziów, wywodzących się zarówno ze środowisk akademickich, jak i biznesowych. To konkurs, na którym zdobycie nagrody jest czymś w rodzaju olimpijskiego medalu. W całej historii tego konkursu do tej pory 5 Polaków otrzymało nagrody. W tym roku praca Wojciecha Różowskiego z dziedziny informatyki: „Developing Operating System for High Performace Computing with a Hardware Approach to the Transactional memory Support” doceniona została 4 miejscem. Praca dotyczyła zwiększenia wydajności systemów operacyjnych: w jądro monolitycznego systemu operacyjnego został wbudowany autorski mechanizm, który wykorzystuje najnowsze instrukcje procesorów wielordzeniowych i optymalizuje zarządzanie sekcjami krytycznym, tym samym podnosząc wydajność komputerów używanych w High Performance Computing.

Niezwykłym przeżyciem dla uczestników było uczestnictwo w panelu dyskusyjny z Laureatami Nagrody Nobla. Sam Wojciech Różowski z wielkim entuzjazmem wspomina ten moment: Możliwość dłuższego porozmawiania z tak ciekawymi osobami była dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wspaniałym przeżyciem. Po panelu czekał ich również lunch z Noblistami. 

Wojciech Różowski dzieląc się z nami spostrzeżeniami o konkursie, zwrócił uwagę na poziom wszystkich prezentowanych prac. W jego kategorii „Systems Software”  było aż 80 prac na bardzo wysokim poziomie. Laureat E(x)plory zachwycił się projektem dotyczący zwiększenia bezpieczeństwa na drogach poprzez analizę obrazów z kamer drogowych i przewidywanie, gdzie może dojść do wypadków.

Podczas przebiegu konkursu bardzo ważnym momentem jest przygotowanie formalnego projektu. Na Intel ISEF na maksymalną ilość 100 punktów jakie mógł otrzymać projekt, 40 można było dostać za jego prezentację ustną podczas rozmowy z jurorami.

INESPO (International Environment & Scientific Project Olympiad - Międzynarodowa Olimpiada Projektów Środowiskowo-Naukowych),  skupia uczestników z około 50 krajów z całego świata. Olimpiada organizowana była już po raz ósmy, w tym roku obywała się w dniach 30 maja-3 czerwca w miejscowości Haga w Holandii w niecodziennej scenerii, w Muzeum Kolejnictwa w Utrechcie. Projekty zgłoszone przez uczestników dotyczyły: ochrony środowiska, chemii, fizyki, biologii, geografii, społeczeństwa. Polskę reprezentowały  dwie laureatki konkursu E(x)plory: Kinga Gergella, autorka projektu: "Zjawisko oddziaływania allelopatycznego sinicy Synechococcus sp. na wybrane gatunki sinic bałtyckich" oraz Anna Lewandowska, autorka projektu: "Allelopatyczny wpływ gorczycy białej (Synapsis alba) na kiełkowanie, wzrost i rozwój siewek pszenicy jarej, żyta jarego i owsa zwyczajnego".

Dwa pierwsze dni wypełnione były rozmowami z jurorami, zaś kolejne sprzyjały nawiązywaniu bliższych relacji z innymi uczestnikami. Jednak przeżyłam również krótkie chwile grozy na gali rozdania nagród. Gdy rozdano brązowe, srebrne i wszystkie oprócz jednego złote medale byłam pewna, że wrócę jedynie z nagrodą pocieszenia. I wtedy usłyszałam POLAND! Dopiero stojąc z biało-czerwona flagą na scenie i czując złoto na sercu uświadomiłam sobie, że zdobyłam pierwszą nagrodę. Trzeba więc niezależnie od okoliczności zawsze wierzyć w siebie i nigdy nie tracić nadziei na sukces! - wspomina Anna Lewandowska, zdobywczyni złotego medalu na INESPO.

Hasłami przewodnimi konkursu są: ekologia i środowisko, organizatorzy INESPO co roku podczas wydarzenia chcą zwrócić uwagę młody ludzi na problemy środowiskowe w szkołach w całej Holandii. Ich celem jest zaangażowanie uczniów w wartości społeczne i środowiskowe. Część projektów zgłoszonych na konkurs jest na tak dobrym poziomie, że gdyby wdrożyć je w życie, to świat być może uczyniłby niesamowity krok naprzód w dziedzinie ekologii i zrównoważonego rozwoju.

14. edycja InfoMatrix odbyła się 26-30 maja w Bukareszcie i zgromadziła 48 krajów i 345 projektów. To konkurs dedykowany największym pasjonatom i ekspertom technologii informatycznej. W rumuńskim konkursie akcentowany jest również dialog kulturowy, wymiana pomysłów i różnorodności obyczajowej.  Konrad Kręciwilk, autor projektu: „Konsola Kiciodroid, pozwalająca obsługiwać retro gry z autorskim sklepem online” był uczestnikiem konkursu w polskich barwach, wrócił ze złotym medalem! Jury konkursu doceniło go za samodzielne stworzenie oprogramowania konsoli, interesujący wydał się im również temat retro gier. Już podczas konkursu do Konrada podchodzili przedstawiciele dużych międzynarodowych firm IT z propozycjami współpracy, widząc konsolę Kiciodroid na rynku, sam 16-latek ma nadzieję, że to dopiero początek jego większych sukcesów.

 

Jak widać po finale Konkursu Naukowego E(x)plory kariery Młodych Naukowców nabierają jeszcze większego tempa: 3 międzynarodowe konkursy: Intel, ISEF, Infomatrix odbywające się w różnych częściach świata, z sześciu Laureatów E(x)plory, czterech z nich wraca z prestiżowymi nagrodami i apetytem na dalsze naukowe osiągnięcia.

 

Warte uwagi jest to jaką rolę dla Młodych Naukowców pełnią wymienione wyżej konkursy. Uczestnictwo w najbardziej prestiżowych konkursach naukowych pokazuje tradycję nauki, daje możliwość zgłębiania specjalistycznej wiedzy, stwarza możliwości zetknięcia się z poziomem rozwoju rówieśników z całego świata. To nie jedyne cenione aspekty! Te wydarzenia naukowe wprowadzają w różnorodność, doświadczają czym jest otwartość i zawiązywania międzynarodowych relacji.  Ekspozycje symboli danej narodowości (regionalnych strojów, prezentacja tańców danego regionu państwa) umacniają tożsamość kulturową, a zarazem zapraszają młodych ludzi do otwartości na to co nowe i fascynujące. Kinga Gergella, zdobywczyni brązowego medalu na INESPO wspomina konkurs jako dialog z ludźmi o podobnych zainteresowaniach: Najbardziej podobało mi się, że w czasie trwania konkursu oprócz prezentacji prac można było zawierać znajomości z ludźmi z wszystkich zakątków świata oraz poznać kulturę i tradycję państw, z których pochodzą. Wspólne zwiedzanie Amsterdamu oraz wiele innych atrakcji pozwoliło zacieśnić więzi między uczestnikami konkursu, a przyjaźnie, ciekawe historie i emocje związane z przyznawaniem medali za projekty zostaną w mojej pamięci na zawsze.

Udostępnij ten artykuł: