Modularny system operacyjny

Projekt dotyczy stworzenia od podstaw systemu operacyjnego, w oparciu o badania dotyczące architektury mikrojądra. W wyniku prac powstał nowy system operacyjny, który ze względu na swoją modularną budowę „nie zawiesza się”, a jego sposób implementacji ułatwia przenoszenie na różne architektury sprzętowe. Powstały system charakteryzuje się wysoką stabilnością, a zarazem dużą szybkością działania oraz niezawodnością. Posiada on wiele potencjalnych ścieżek rozwoju, a modularna budowa jądra umożliwia jego ewentualną rozbudowę.

Opracowany przez mnie system mógłby zostać zastosowany w urządzeniach, w których stabilność oprogramowania jest kluczowa np. w systemach medycznych czy aparaturze przemysłowej. Ponadto opracowany przeze mnie sposób synchronizacji pamięci mógłby zostać wykorzystany w systemach High-Performance Computing  używanych w obliczeniach dużej skali, np. w modelowaniu matematycznym, symulacjach fizycznych czy prognozowaniu pogody. Myśląc o potencjalnej komercjalizacji mojego projektu wziąłem udział w programie mentoringu biznesowego organizowanego przez PwC, gdzie miałem okazje zaprezentować swoją koncepcję przedstawicielom świata biznesu. Nauczyłem się wówczas dopasowywania swoich pomysłów do potrzeb rynkowych.

 

w 2015 roku Wojciech Różowski został Laureatem Konkursu Naukowego E(x)plory, co działo się w życiu Młodego Naukowca E(x)plory od tego momentu?

Wojciech Różowski stworzył swój system operacyjny oparty na modułach. Tym projektem wygrał konkurs E(x)plory (www.innpoland.pl)

 

Wojtek Różowksi zdobył aż dwie nagrody w konkursie Intel ISEF 2016, czyli w naukowych mistrzostwach świata dla młodzieży w USA. O sukcesie pisała m.in. Crazy Nauka, Gazeta Wyborcza, Nauka w Polsce PAP.

 

Wojciech Różowski laureatem Intel ISEF 2016! Podsumowanie naukowych mistrzostw świata w USA

fzt.org.pl/aktualnosci

 

W tym roku, podczas Gdynia E(x)plory Week 2016, Wojciech Różowski będzie wręczał nagrodę Laureatowi E(x)plory 2016.

Zobacz, radość Wojtka podczas Gdynia E(x)plory Week 2015.


Wojtek Różowski - jak zaczęła się jego historia z nauką na poważnie?

Cześć! Nazywam się Wojtek Różowski. Jestem laureatem Konkursu Naukowego E(x)plory, na którym prezentowałem projekt modularnego system operacyjnego.
Informatyka stała się moją pasją, gdy mając 11 lat przeczytałem książkę Charlsa Petzold’a pt. „Kod”. Znalazłem tam odpowiedzi na nurtujące mnie wówczas, pytania dotyczące działania komputerów i wykonywania programów. Dzięki tej wspaniałej lekturze zainteresowałem się algebrą Boole’a, bramkami logicznymi, budową procesorów – wszystkim tym, co znajduje się na styku hardware’ u i software’u. Wyniki swoich pierwszych dociekań naukowych przedstawiłem w 20 minutowym wykładzie na konferencji dla dzieci, gdzie wystąpiłem przed prawie 1000-osobową publicznością i m.in. prezentowałem własnoręcznie wykonane modele bramek logicznych, dwu-bitowego multipleksera sortującego kulki oraz mówiłem o architekturze Von Neumanna. Mniej więcej w tym samym czasie zacząłem pisać swoje pierwsze „programy użytkowe” robiąc prezenty moim rodzicom, którzy testowali moją przeglądarkę internetową, edytor tekstów czy  praktyczny wielofunkcyjny schowek. Podążając za swoją pasją bardzo dużo czytałem, uczyłem się i oto okazało się, że moja wiedza była na tyle szeroka, że zacząłem brać udział w licznych konkursach wiedzowych, stając się laureatem konkursów matematycznych i informatycznych, na poziomie regionalnym i krajowym.

Staż Wojtka Różowskiego w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Dzięki E(x)plory dostałem się na trzytygodniowy staż w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Moim mentorem był mgr inż. Michail Konstantinos Mokkas, który specjalizuje się on w programowaniu obiektowym i tworzeniu oprogramowania na platformy mobilne. W trakcie stażu rozwijałem swój projekt systemu operacyjnego. Początkowy etap praktyki obejmował stworzenie planu pracy na najbliższe 3 tygodnie oraz zapoznanie się z paradygmatem programowania ekstremalnego (XP). W kolejnych dniach pod nadzorem mojego mentora pracowałem nad rozwinięciem poszczególnych części programu w celu zamiany założeń teoretycznych na praktycznie działające linie kodu. Prace obejmowały także bieżące testowanie wykonanych fragmentów systemu, a następnie ich publikacje na platformie GitHub. W trakcie stażu zapoznałem się z praktycznym wykorzystaniem narzędzi wspomagających budowę oprogramowania oraz tworzenia dokumentacji, m.in. Eclipse IDE, GitHub oraz Doxygen. Kolejnym bardzo ważnym tematem, który zgłębiłem, było zaawansowane wykorzystanie wskaźników, których problematyka zawsze mnie interesowała. Staż w PJWSTK umożliwił mi rozwój mojego projektu z poziomu pracy teoretycznej do działającego programu komputerowego oraz uświadomił mi w jaki sposób powinienem kontynuować prace nad nim.

 

Discovery u geniusza z Trzebini. Będzie o nim 

 www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci

 

www.wyborcza.pl/1,145452,19820256,polak-potrafi-wynalazek-system-operacyjny-zlozony-z-klockow.html 

Wojciech Różowski o swoich sukcesach naukowych, pasjach, inspiracjach dzieli się na:


swojej stronie www.wojciech.rozowski.pl

 


Instagramie 


na Twitterze

 

Nagrody

    I nagroda - stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł
    REGENERON ISEF
    Infomatrix w Rumunii

Film o laureacie